| Morfina060 a întrebat:

Care este diferenta intre creioanele de tip B, de la 3 in sus si carbunele de desenat?

Răspuns Câştigător
| Dasschwein a răspuns:

În funcţie de procentul utilizat, mina poate fi mai dură – de tip H ( H – hardness )sau mai moale – de tip B (B – blackness).
Creionul cu duritatea 9H este cel mai dur, în timp ce creionul 9B este cel mai moale.
Cărbunele..hmm..tușele de culoare obținute cu ajutorul cărbunelui sunt de un negru intens, uniforme, fine."artiștii"pretențioși îl folosesc...Din punctul meu de vedere mă enervează, eu murdăresc și foaia și pe mine când îl folosesc.big grinlaughing
Anyway...big grin cam asta e diferența.