| Lindaaa a întrebat:

Care este formula pentru forta elastica?
forta de frecare
presiunea
forta arhimede

Răspuns Câştigător
| kErTiLLo a răspuns:

Forta elastica : Fe= -k ∙∆l unde k= constanta de elasticitate a resortului
Forta de frecare : Ff = k ∙ N Ff unde este forţa de frecare, k este coeficientul de frecare şi N este apăsarea normală între cele două corpuri.
Presiunea : distanta ∙ forta normala supra distanta ∙ suprafata
Forţa verticală de împingere în sus a corpului poartă numele de forţă arhimedică, se notează cu A şi are următoarea expresie:
A = ρ • g • W
unde ρ este densitatea fluidului, g – acceleraţia gravitaţională, iar W este volumul de fluid dislocuit.

funda :X

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat