| anaamaria a întrebat:

Cine imi da formula matematica, unitatea de masura in sistemul international, instrument de masura si simbol pentru marimile fizice forta, greutate, forta de frecare, temperatura

1 răspuns:
| Voluntar a răspuns:

Forta: SI=N(Newton), iar instrumentul de masura este dinamometrul.
Greutatea: G/m=g(acceleratia gravitationala, iar aceasta este 10N/kg).
Forta de frecare: Ff= [miu].N
Temperaura: Instrumentul este termometrul, unitatea de masura este Kelvin(K)...big grin
Sper sa te fi ajutat. Bafta!big grin