| nicusor123 a întrebat:

Imi puteti da si mie niste probleme rezolvate de fizica cu forta de frecare, elastica? P.S. sunt clasa a 7-a.

Răspuns Câştigător
| MADLENAcandy a răspuns:

Intre constantele de elasticitate a doua resorturi exista relația k1=2k2. Cind atârnam de primul resort un corp cu greutatea de 10 N, acesta se alungește cu 10 mm. Sa se calculeze alungirea celui de al doilea resort sub acțiunea greutății unui corp cu masa de 300 g.

Rezolvare:
Se da:
k1=2k2
G1= 10N
g= 10 N/kg
delta l1= 10mm (nu stiu cum sa scriu grafic, daca ma ajuta cineva voi fi recunoscatoare)
m2= 300g

delta l2=?

Transformari in SI:
300g=0.3kg

Formule:
k1=2k2
k= F/delta l
G2=m2g
delta l2= F/k
m1= G/g

Mai departe nu mai stiu.

1 răspuns: