| Berta a întrebat:

Care este pictorul vostru preferat si de ce?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Ivan Aivazovski; peisajele sale marine mi se par inegalabile.Modul particular in care foloseste culoarea reuseste sa redea extrem de emotionant o furtuna pe mare, un al noualea val dar mai cu seama lumina lunii reflectata in apele linistite sau agitate ale marii. Un tablou ce infatiseaza Constantinopolul sub lumina lunii surprinde moschea si minaretele ei inaltate spre un cer luminat de o luna rosiatica, ale carei raze se reflecta in valurile usurele ale unei mari linistite dar nu reuseste sa alunge intunericul atat incat sa nu se zareasca, in coltirile sale cele mai indepartate punctele luminoase ale celor mai importante stele.Imi place atat de mult pictura lui Aivazovski poate si pentru faptul ca apa este cel mai fascinant dintre elemente, pentru mine.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Salvador Dali, pentru ca, de fiecare data cand ii privesc tablourile, descopar noi detalii surprinzatoare.

| Bacemi a răspuns:

Rafael Sanzio. Este un pictor de marca.

| Flav a răspuns:

Profesorul meu de beton. Imi picteaza niste scheme pe tabla, de ma baga-n procese filosofice.

| Elena1234456 a răspuns:

Picasso si Monet (cubismul si schitele in carbune imi plac foarte mult).

| gabriela a răspuns:

Nicolas Poussin - Franta, sec. XVII, pentru subiectele tratate - peisaje istorice, pictate dupa citirea cartilor de istorie si cele biblce, pe care le lectura inaintea inceperii lucrarilor. Lucrari superbe.

| Mary Marry a răspuns:

Leonardo da Vinci si Michaelangelo.imi plac din cauza creatiilor lor superbe si dea dreptul impresionante!

| ely92music a răspuns:

Diego Rodríguez de Silva y Velázquez. Pentru ca e surprinzator faptul ca ceea ce e mai frumos pictat se afla pe fundalul tabloului. Unele deatalii fac toata opera, mai ales cele cu calugari iezuiti.

| chickfmmswhisper a răspuns:

Leonardo Da Vinci deoarece are multe lucrari minunate pe care le ador printre care preferata mea : Mona Lisa pentru. ca identitatea femeii reprezentata in tablou nu se cunoaste. Mi-as dori sa aflu mai multe despre acest tablou pentru ca sunt pasionata de arta, iar faptul ca nu se cun. identitatea femeii ma face sa imi doresc mai muuult.Se presupune ca aceatsa ar fi Lisa Gherardini.Artistul foloseste tehnica sfumato care este dusa la perfectiune:X:X gata nu mai scriu ca mi-au obosit incheieturile deja(iar la cat mai am de scris prefer as ma opresc)