| Cătă_3912 a întrebat:

Care este teorema lu pitagora pentru triunghi drept?

Răspuns Câştigător
| sssoriii a răspuns:

Suma catetelor la patrat=ipotenuza la patrat.

10 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Triunghi dreptunghic, nu triunghi drept...

| Corina a răspuns:

Teorema lui Pitagora in triunghiul dreptunghic: suma pătratelor lungimilor catetelor este egală cu pătratul lungimii ipotenuzei.

| maddy0212 a răspuns:

Teorema lui Pitagora este doar pentru triunghiuri dreptunghicelaughing

| Tweetymrrr a răspuns:

Mda straight face. Deja prea TArziu. ah waiting. si ce vroiam si eu s-o zic sad
BaFthA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1/denumirea corecta a triunghiului care are un unghi drept este tr. dreptunghic!
2/ pentru un astfel de triunghi, teorema lui P. o gasesti in manual; nu ti-e mai comod sa citesti de-acolo decat de aici?

| AnToOniiia a răspuns:

Poate mediana dusa din varful drept este 1/2 din ipotenuza... FuNdYtSs`aabatting eyelashes kiss big grin

| DarkTemptation a răspuns:

Teorema lui pitagora in triunghiul dreptunghic: daca s noteaza cu a si b lungimile catetelor unui triunghi dreptunghic, si cu c lungimea ipotenuzei acestuia, atunci: a2 + b2 = c2
teorema lui pitagora in spatziu: d2 = L2 + l2 + h2, unde d = lungimea diagonalei mari, L = lungimea, l = latzimea si h = inaltzimea
teorema lui pitagora generalizata, valabila in orice triunghi euclidian: a2 + b2 - 2abcosθ = c2

| katalina96 a răspuns:

Cateta la a 2-a + cateta la a 2-a = ipotenuza la a 2-a

| Burlica a răspuns:

Cateta la patrat+cateta la patrat=ipotenuza la patrat

| sile333 a răspuns:

Patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor.