| florinbia68 a întrebat:

Care ii diferenta dintre chitara acustica si clasica? sunt incepatoare si as vrea sa-mi cumpar o chitara, cele Dimavery sunt bune? dau FUNDA plz.

Răspuns Câştigător
| 985436982 a răspuns:

Ba nu @baiatulascuns. "Chitara acustica este chitara cu care se cata melodiile de gen hard rock precum Metallica, Linkin Park etc" Fals. Aia se numeste chitara electrica. La chitara electrica iti trebuie amplif nu la aia acustica. Doamne
Chitara clasica: grif (adica gatul) mai lat, cutie de rezonanta mai mica, corzi de nylon
Chitara acustica (western): grif mai subtire, cutie de rezonanta mai mare, corzi de metal

1 răspuns:
| BaiatulAscuns a răspuns:

Chitara acustica este chitara cu care se canta melodiile de gen hard rock precum Metallica, Linkin Park etc.
chitara clasica este chitara cea mai des intalnita si sunt sigur ca o cunosti. apropo pentru chitara acustica iti trebuie un amplificator si merge pe electricitate