| ClaSiU a întrebat:

Care stii materialele necesare si ideale pentru construirea unui colosseum(macheta)?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cel mai simplu e din carton pe care desenezi detaliile.
Cel mai de efect este polistirenul expandat, ala din care se fac izolatiile exterioare/interioare, decupat si asamblat in forma dorita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Părerea mea e că ideal ar fi papier-mache. Uite un tutorial, dacă te atrage ideea http://hobbylibelula.blogspot.com/......apier.html Succes!

| Titanos a răspuns:

De preferabil hartie iar carton in locuri mai fragili(la schela)poti folosi acuarele la exterior ca sa il colorezi {Un mic sfat, foloseste hartie de bloc de desen}

| Titanos a răspuns:

Polistirenul nu este bun se sfarama cand il tai iar detalile cu creionul nu sunt cel mai bun plan.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Titanos):

Imi pare rau sa te contrazic: polistirenul acela mai subtire, taiat usor cu un cutter bine ascutit, NU se sfarama; elevii mei fac machete foarte reusite din asa ceva.

| Titanos a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Scuze mai gresesc si eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Titanos):

Da, da' Ardnaxur nu greşeşte niciodată! Ce, nu ştiai?! big grin