| fugi5555 a întrebat:

Care sunt cele mai bune firme de creioane de colorat in afara de faber castel și prismacolor? As vrea ceva sa fie soft la desenare. Sau măcar ce set de la faber castel îmi recomandați sa aibă aceasta cerința. Nu știu dacă de la faber au mina moale așa cum îmi doresc

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu firma conteaza cand cauti creion cu mina moale.
Taria minelor de creion se marcheaza cu litera "H" si/sau "B"
Creioanele normale, obisnuite au cod "HB" (tarie medie).
Litera "H" (hard) indica cat este de tare mina: "H" este tare, "2H" este tarie mijlocie, "3H" este foarte tare.
Litera "B" indica cat de moale este mina: "B" este moale, "2B" este moale-mijlocie, "3B" este foarte moale.

Deci, daca vrei creioane cumina moale pentru desenat, atunci trebuie sa cauti creioane "B", "2B" sau "3B" (indiferent de producator).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat eram la facultate ma intelegeam cel mai bine cu 4B, dar gasesti si 8B, 10B, 6B, care-s mai moi si mai ok pentru desenat. faber castel sunt oricum cele mai bune.