| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai bune tipuri de instrumente/truse(creioane, radiere, corectoare etc) de folosit pentru desenarea unui portret?!

15 răspunsuri:
| ??? a răspuns:

Eu folosesc mai multe creioane de acelasi fel, radiera normala si liniar uneori

| anonim_4396 explică (pentru ???):

Ai putea sa ma ajuti la un desen?! Iti place 2ne1 nu-i asa? happy

| ??? a răspuns (pentru anonim_4396):

Am deja facut un desen cu CL. happy

| anonim_4396 explică (pentru ???):

Ai Facebook sau ID de messenger? Am mare nevoie de ajutorul cuiva.

| anonim_4396 explică (pentru ???):

Buna! Ti-am trimis solicitare de prietenie pe Facebook. Sunt RinaDalian.

| Mayar a răspuns:

Radierele pe care scrie casunt facute in Spania sunt cele mai bune din cate am folosit pana acum.
De asemenea foloseste ustensile de la Rotring sau creioane/radiere, etc de la faber castell - astea sunt cele mai bune!
Cu privire la ce tip de creioane sa folosesti, iti trebuie de la 2H pana la 10B. Nu stii unde de ce ai nevoie. Iti trebuie toate.

| malina26 a răspuns:

Eu folosesc creioane hb. au mina moale si se sterge foarte usor... dar daca vreai sa desenevi un portret ar trebui sa folosesti mai multe tipuri de creioane. de exemplu, nu poti sa faci o umbra cu acelasi tip de creion cu care faci genele...

| anonim_4396 explică (pentru malina26):

Si care ar fi cel pentru a face o umbra si cel pentru a face genele?! Poti da mai multe detalii? Cam cate creioane mi-ar trebui?

| malina26 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru gene, ti-ar trebui unul cu mina tare, iar pentru umbre cu mina moale si poti folosi servetele sau hartie ca sa intinzi culoarea (se vede mult mai dragut). eu folosesc doar 2 tipuri creioane de obicei (unul cu mina moale si unul cu mina tare), dar desenez si in culori iar acolo folosesc cam 2-3 nuante din fiecare culoare. sper ca te ajuta!

| anonim_4396 explică (pentru malina26):

Buna! Ai vrea sa ma ajuti la un desen?

| malina26 a răspuns:

Da, sigur! Mi-ar placea happy

| anonim_4396 explică (pentru malina26):

Ai ID de Messenger sau Facebook? Am mare nevoie de ajutorul cuiva.

| anonim_4396 explică (pentru malina26):

Imi poti trimite adresa de email prin mesaj privata daca nu ai facebook sau ID de mess happy

| anonim_4396 explică (pentru malina26):

Id-ul meu de mess/email este olgam198@yahoo.com

Am putea vorbi te rog?!