| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt membrii fondatori ai societatii Junimea

Răspuns Câştigător
| Lory_2572 a răspuns:

Titu Maiorescu, Iacob Negruzzi, Vasile Pogor, Petre Carp, Theodor Rosetti.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

De retinut ca toti erau foarte tineri, au infiintat societatea aproape in joaca, taifasuind, dar in scurt timp actiunile ei au polarizat interesul societatii iesene si au contribuit la modernizarea mentalitatilor, la o mai buna intelegere a conceptului de arta in general si a literaturii in special.Intrunirile se tineau in casa lui Vasile Pogor, imobil impunator care astazi adaposteste Muzeul Literaturii din Moldova.Reuniunile se tineau dupa principiul"Vine cine vrea, ramane cine poate."Drept urmare aici erau prezente nu numai persoane cu veleitati literare, ci si unele dornice sa se informeze, fara a contribui in vreun fel la dezbateri.Acestea din urma erau numite "caracuda"si deveneau active cand se aduceau cafelele si cozonacii.Atunci se spunea ca se aud clefaiturile caracudei.Cand, de la alte puncte din program se trecea la literatura, caracuda izbucnea in cor"Latratura!"Am detaliat cateva aspecte comice pentru a nu-i privi pe junimisti ca pe niste persoane grave si rigide ci ca pe niste tineri intr-adevar entuziasti care si-au asumat mari responsabilitati atunci cand societate a avut nevoie de ei. Mira

| andreutz a răspuns:

Sunt 5 la numar... Titu Maiorescu, Iacob Negruzzi, Theodor Rosseti, Vasile Pogor si P. P. Carp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti este atat de greu sa ai google search?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ce an devine decan al facultatii de filosofie din iasi, titu maiorescu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Titu Maiorescu, Petre Carp, Iacob Negruzzi, Vasile Pogor si Theodor Rosetti