| anamarianitu a întrebat:

Care sunt personajele din cartea micul print?

Răspuns Câştigător
| petrica1111 a răspuns:

Vulpea naratorul, micul print, sarpele.arborele baobab,regele,betivul,omul de afaceri,lampagiul,floarea cu trei petale, trandafirul. si cred ca astea sunt toate, din cate imi amintesc
big grin fundabatting eyelashes

2 răspunsuri:
| filaret03 a răspuns:

Din intamplare,Micul Print este personajul meu favorit,asa incat nu mi-a deloc greu sa ti-l descriu. Aparut absolut pe neasteptate in preajma autorului,aflat el insusi,in urma unei defectiuni de avion in desert,Micul Print e o faptura fermecatoare si grava,curioasa si plina de incredere,care nu raspunde niciodata la intrebarile cuiva dar el insusi pune foarte multe; de aceea aflam,noi si autorul insusi,foarte tarziu, ca nazdravanul personaj nu e pamantean ci vine de pe o alta, mica, planeta.Cazut,din intamplare,in plin desert,Micul Print vrea sa stie totul despre toate; si,desi pare nestiutor vedem cu surpriza ca stie ce e o oaie,e pretentios dorind sa i se deseneze una perfecta,iar atunci cand scriitorul,excedat de pretentiile insolitului musafir,ii ofera o cutie in care oaia ceruta s-ar afla,acesta se insenineaza privind cutia desenata si se declara multumit de oaia dinlauntru. Micul Print este intruchiparea inocentei,a puritatii,a dorintei de cunoastere dar si a nevoii de caldura sufleteasca pe care o cauta atat pe planeta lui,in apropierea trandafirului,floarea sa iubita,dar si pe Pamant,planeta pe care a cazut,si unde-si face prieten pe scriitor dar si pe un pui de vulpe sau chiar un sarpe care, in final, il va ajuta sa se intoarca pe planeta natala.Pana la a ajunge pe Pamant,Micul Print a poposit si pe alte planete,prilej pentru el de a descoperi diferite aspecte ale unor presupuse existente:vanitatea,aroganta,dorinta de uitare, preferinta pentru afaceri, etc.Umanizat,Micul Print marturiseste,indirect,doar prin secvente de amintire,cat de trist a putut fi sufletul sau in ziua in care a privit, mutandu-si scaunul pe mica sa planeta, 43 de asfintituri; aflam,deasemeni,ca iubeste mult floarea de acasa, ca are nevoie de prieteni si ca pustiul i se pare frumos pentru ca ascunde in imensa intindere a sa, o fantana.Gingas si fragil,pur si inocent,Micul Print este cea mai fermecatoare faptura imaginata de mintea omeneasca,Si,ciudat,atunci cand noi insine ne simtim fermecati de frumusetea florilor,a stelelor, a universului intreg, il regasim pe Micul PRINT in inima noastra.d

| Iuliks a răspuns:

Pai.vulpea, trandafirul si micul print.