| Andrei199999 a întrebat:

Merita citita cartea Micul print?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ideea principala din opera micul print este cea cu privire la prietenie si al respectului pentru oameni, natura, si prietenii omului. Daca consideri ca te intereseaza astfel de subiecte, citirea cartii este chiar recomandata. Lectura placuta.

| corolav a răspuns (pentru corbulalbrosu):

De multe ori stau și mă gîndesc la ce anume te-a îndemnat să
îți numești al dumitale status „corbulalbroșu".
Pare cam fistichiu și fără logică ( cumva). Contrar faptului că cele mai multe dintre răspunsurile pe care le dai sunt corecte și logice.
Singura logică ar fi aceasta ( nu știu ce vîrstă ai și s-ar putea să greșesc): ești unul din înfocații susținători ai echipei „Dinamo " și în special a fostului mare fotbalist al lui „Dinamo", Ionel Dănciulescu.
Pentru că, alăturînd porecla acestuia,„corbul", de cea a sintagmei „alb - roșu", culorile clubului „Dinamo" București, ar putea să ducă, poate, la
ceea ce ai denumit matale prin acest status.
În ultima instanță, nu am nimic împotrivă și, mai mult chiar, vădește o oarece doză de imaginație cu tentă metaforică.
Să ai sănătate!
P.S. Sper că nu te-am supărat cu aceste ale mele vorbe.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corolav):

Citeste raspunsurile date la aceasta intrebare. http://www.tpu.ro/......luat-doar/ Eu sunt de la munte si cand am fost copil (8-9) ani, tata a adus un pui de corb pe care l-am crescut cativa ani. Este o pasare minunata, cu totul deosebita. Culorile le-am ales cu totul intamplator poate influentat si de drapelul Ungariei eu fiind etnic maghiar.

| corolav a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, am citit, m-am edificat.
Păcat este că, la multe răspunsuri pertinente, de bun simț și, în ultimă instanță, binevoitoare, se găsesc ( pe acest TPU) destui nechemați, destui agramați care,„ neștiind că nu știu", la un răspuns contradictoriu, care nu le convine, care dărîmă cumva șubrezenia afirmațiilor lor, se pretează, în ultimă instanță, la invective, la cuvinte neprincipiale sau, nu de puține ori chiar și la jigniri sau insulte.
În rest, mă bucur să te întîlnesc mereu pe calea acestui site.
Sănătate!

| R0R0 a răspuns:

Da.

| Aberdeen a răspuns:

Merită, citită și recitită. Recomand recitirea ei la vârste diferite, pentru că o vei vedea mereu cu alți ochii, o vei percepe mereu altfel. Eu am citit-o mai târziu, nu a fost niciodată preferata mea, dar totuși recunosc că este mai mult decât pare.

| senstein a răspuns:

Da.dar trebuie sa o intelegi happy Pare o carte pentru copii.dar de fapt..citeste happy