| Nastia a întrebat:

Care sunt poetii vostri preferati si ce volum de-al lor imi recomandati ca lectura relaxanta pe timpul vacantei?

Răspuns Câştigător
| lindemona a răspuns:

Buna,
Nu cred ca am sa-ti dau o idee splendida, pentru ca sigur ai citit poeziile lui Eminescu. E extraordinar. Insa daca nu ai citit, fugi repede sa-ti faci rost de poeziile lui.
Daca iti place ceva mai "horror" si trist, iti recomand Bacovia.
E, sunt foarte multi poeti romani fparte buni. Depinde de ce iti place. Sau daca vrei, sunt multi care scriu poezii superbe pe bloguri. Iti recomand pe : Cristian Lisandru (scrie poezii superbe) http://lisandrulisandru.wordpress.com/
sau pe Ovidiu Babolnea http://ovidiubabolea.wordpress.com/
daca iti place pamfletul, ti-l recomand pe Alin Farcas.

Lectura placuta;)

6 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Adolf Hitler-Mein Kampf(Lupta mea)

Si cu asta am zis tot.

| lunarwolf a răspuns:

Eminescu e sublim. Citește-i toate poeziile,eu, cel puțin, știu vreo 10 de la el (să le recit,pe derost). Și tot le ador,niciodată nu mă plictisesc de operele lui.

Cărți,nu poezii :
Poți citi Charlotte Bronte - Jane Eyre
Emily Bronte - Wuthering Heights (eu le-am citit în engleză,sunt mai frumoase).
Lev Tolstoi - Anna Karenina
Jane Austen - Mândrie și prejudecată
Seria Ucenicul Vreaciului de Joseph Delaney. ÎI ADOR CĂRȚILE!
Cărțile lui Nicholas Sparks sunt și ele superbe. Gen The Last Song,Dear John, The Lucky One, A Walk to Remember...
Marin Preda - Cel Mai Iubit Dintre Pământeni
Graham Greene - Sfârșitul Unei Iubiri
Alexandre Dumaș - Dama cu Camelii
Mihai Drumeș - Invitație la Vals
Cezar Petrescu - Calea Victoriei

Baftă la lecturat!

| odorash a răspuns:

Dracula ---Bram Stoker
e interesanta + la asta si relaxanta
funda?

| anca95deea a răspuns:

Incearca Lucian Blaga, orice volum. Poeziile lui sunt de-a dreptul geniale

| coco985 a răspuns:

Buna te sfatuiesc sa citesti,, Coliba unchiului Tom,, o carte extrem de pasionala iar daca vrei sa citesti ceva de actiunete invit la,, Shougun'' cu cea mai mare placere

| onutzyka a răspuns:

Salut, nu stiu cam ce fel de poezii iti plac, dar poeziile lui Macedonnski din volumul Excelsior poema rondelurilor, sunt frumoase si un pic sentimentaliste, cred ca ti s-ar potrivi pentru o zi de vara cand stai si vrei sa te relaxezi.