| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt poetii vostri preferati in afara de cei cunoscuti?

13 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îmi plac Edgar Allan Poe, Virginia Woolf, Walt Whitman, Tennessee Williams, Emily Dickinson, Heinrich Heine
Poeți români necunoscuți? Îi cam știu pe toți. Cred că mi-au "scăpat" doar cei care nu s-au afirmat. Însă îl ador pe Labiș, cu a lui "Moartea căprioarei".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Mihai Eminescu,Vasile Alecsandri,Elena Farago, Ana Blandiana, George Cosbuc, George Toparceanu, cam acestia sunt poetii.
Te pup!

| DiamondEyes a răspuns:

Aleksandr Pushkin
Anna Akhmatova
Aleksandr Blok
Lermontov

| FastAndFurious a răspuns:

Mie mi se par cunoscuti cam toti cei din lista mea: Gabriela Melinescu si Marin Sorescu dintre romani; Edgar Allan Poe, Yeats, Walt Whitman, Rilke si Pablo Neruda dintre cei straini.

| floresdemayo a răspuns (pentru FastAndFurious):

Aș, mi-am uitat de Pablo Neruda, ciudă îmi e! laughing

| FastAndFurious a răspuns (pentru floresdemayo):

Te iert happy

| floresdemayo a răspuns (pentru FastAndFurious):

Și eu te iert. tongue

| Dumnezău a răspuns (pentru floresdemayo):

Neruda, pare-mi-se, nu era putin fandosit? Stiu ca si-a scris chestia aia cu "13 poeme de dragoste si unul tragic" sau gen cand avea vreo 19-20 si era, matematic si sexual, imposibil, sa aiba o asa de vasta experienta ca ceea ce scrie sa fi trait. Asta daca nu era ca Rod Stewart, sa inceapa de la 12 ani.

Si pentru tine, si pentru F&F: Jan Skacel, copii. Check him out!
Ezra Pound, sau Eliot, nimic, nevermore?

| indiferents a răspuns:

Poeti sunt o multime, dar poeti nu sunt doar cei ce compun poezii poeti mai sunt si cei ce fac versuri pentru melodii.Asta pentru ca ai spus ca ai vrea niste poeti mai anonimi asa cum am spus incearca niste poeti mai retrasi dar incredibili de buni precum RAPPA CEDRY3K

| Azµre a răspuns (pentru indiferents):

Dacă și ăia sunt poeți eu sunt popă.

| floresdemayo a răspuns (pentru indiferents):

Cei care compun versuri pentru melodii sunt doar textieri, nu poeți(bine, mai sunt și excepții, de exemplu poetul George Țărnea, care era atât poet, cât și textier)! Te pomenești că versurile manelelor sunt create de poeți rolling on the floor Bună asta!

Dar cei care compun poezii, oare cum se numesc? Please, luminează-ne! idea

| indiferents a răspuns (pentru floresdemayo):

Scuza-ma,dar cum ai spus tu cu,, manele'' nu se incadreaza in categoria de poezii, deoarece in poezii eul liric isi exprima in mod direct sentimentele trairile etc. si dupa cum se vede in manele nu se afla nici un strop de sentiment sau frumusete. Si te rog asculta o melodia a unui cantaret adevarat uite http://www.youtube.com/watch?v=ftUwWZtB8yY si acum te rog scoate sau imagineazati ca nu are instrumental ce raman versuri o poezie din ce este compusa, da din versuri nu te inteleg. Apropo dupa parerea mea poate gresita textier este un fel de sinonim al cuvantului,, poet''
P.S Daca tu esti in poaza esti frumoasa

| floresdemayo a răspuns (pentru indiferents):

Dragul meu, așa, cum spui tu, orice puștan care are un gram de talent si concepe două-trei versuri pentru o melodie, se visează deja... poet. Nu-i de ajuns să te joci cu condeiul și apoi să te consideri poet! Versificatorul, dacă-i dai ocazia să se exteriorizeze, este un simplu lăudător la modul onctuos care speră să i se recunoască creația, ori "capodopera", cum îi place lui să și-o preamărească. Când vede că nu-I recunosti valoarea creației sale, iti poartă o ranchiună stăruitoare si lătrătoare. În schimb, poetul suferă mult când îi e criticată opera, dar suferă în tăcere si intimitate. Și-și acceptă tacit destinul.
Uite ce spune DEX-ul:
Textier = autor de texte pentru cântece
Poet= 1.Persoană care compune poezii, autor de poezii; 2. Persoană înzestrată cu imaginație și sensibilitate de poet

Dacă te citește vreun manelist si te aude spunând că manelele lor nu prezintă nici un strop de sentiment sau frumusete, te spânzură virtual. laughing Ne spânzură pe amândoi, fiindcă ei în muzica aia se regăsesc. Muzica aia o trăiesc. Și normal, când te regăsești în ceva, acolo nu lipsesc sentimentele si frumusetea. Ar trebui să fii prea egoist cu tine și să nu recunoști.