| DrumuriFictive a întrebat:

Va place poezia? De ce? Care sunt poetii preferati?

Răspuns Câştigător
| TheSundărSitaara a răspuns:

Da, imi place poezia. Deoarece este o modalitate a literaturii care exprima mesajul artistic cu ajutorul imaginilor expresive, al unui limbaj concentrat, al afectivitatii, al rimei, al ritmului, etc.
Poezia este, de asemenea, un caracter poetic al unei opere literare, al unui peisaj, al unei situatii; farmec, frumusete, incantare.
Poeti preferati: Mihai Eminescu, Vasile Alexandri, Lucian Blaga, Ana Blandiana, Geo Bogza, I.L.Caragiale, Botez Demostene, George Calinescu, Mateiu Caragiale, George Bacovia, Dimitrie Bolintineanu si multi altiihappy.

Bafta in continuare!happy

7 răspunsuri:
| Nymphetamine a răspuns:

Da love struck
Poetul preferat : Dimitrie Anghel day dreaming

| VladConstantin20 a răspuns:

Da,chiar îmi place poezia pntru că mă ajută să mă exprim, să spun ceea ce simt și chiar este un mod de a mă descărca pentru mine și chiar compun poezii iar poeții mei preferați sunt Mihai Eminescu(logic), Vasile Alecsandri si George Coșbuc.

| gabrielutzu a răspuns:

Eminescu si Parazitii.Cei mai tari poeti ai Romaniei ever.

| camy417 a răspuns:

Nu am poeti preferati...dar imi place poezia

| Necrophagist a răspuns:

Da,obişnuiesc să citesc Baudelaire în mod deosebit.Mă regăsesc în nodul lui tragic,e o adevărată nostalgie să mă ghemuiesc în contemplaţie,îmi trezeşte regret,dorinţe, somn, multe scăldate în abis.Ar mai fi Bacovia şi încă câţiva cu tristeţea pură şi făra nuanţe.Senzaţia aceea de cădere, în mod special pentru asta iubesc poezia, pentru că mă duce mai aproape de moarte şi îmi pot simţi mai bine ritmul trăirii lăuntrice.

| inuca97 a răspuns:

Eminescu si Parazitiilaughing. Versuri actuale, pline de sens, nu sunt doar niste insiruiri de cuvinte.

| victor007 a răspuns:

Grigore Vieru