| Costiiiii a întrebat:

Care sunt primele 3 cele mai scurte carti dintre : Mandrie si prejudecata, Jane eyre, Marile Sperante, Micuta Dorrit, Mizerabilii si Batranul si Marea?

2 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Bătrânul şi marea, în jur de 170 de pagini, dar Hemingway nu e pentru oricine, Mândrie şi prejudecată are peste 300 de pagini, Jane Eyre, Marile speranţe(toate trei sunt romane de dragoste) şi Micuţa Dorrit(roman în stilul lui Oliver Twist şi Singur pe lume) au câte 2 volume fiecare, cel puţin în ediţiile pe care le am eu iar Mizerabilii are peste 1600 de pagini, 5 volume în Biblioteca pentru toţi, 2 volume groase la alte edituri dar e cea mai interesantă dintre ele, din punctul meu de vedere.Tu alegi...

| Ruxuletz a răspuns:

Batranul si Marea e o carte superba! happy si e si scurta