| Diana_7550 a întrebat:

Care sunt vecinii Rusiei?

Răspuns Câştigător
| IoanaTempah a răspuns:

N : Oceanul atlantic, Marea Barents
NV : Finlanda, Suedia, Norvegia
S : Mongolia, China, Kazakhstan
E: Marea Okhotsk, Marea Bering, Japonia
V : Marea Caspica, Ucraina

14 răspunsuri:
| IoanaTempah a răspuns:

@ Marius : vorbeste pentru tine.e si mai intai invata sa scrii! eu nu am luat de pe wiki ca pot sa citesc o harta, inteligentule care esti! phbbbbt

| NyanMei a răspuns:

Rusia are frontiere terestre cu următorii vecini (în sensul trigonometric, de la nord-vest la sud-est): Norvegia, Finlanda, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Belarus, Ucraina, Georgia, Azerbaidjan, Kazahstan, China, Mongolia și Coreea de Nord. De asemenea, se află foarte aproape de Statele Unite ale Americii, Canada, Armenia, Iran, Turcia și Japonia. SUA se află la o depărtare de numai 3 km în Insulele Diomede, (una sub controlul Rusiei, cealaltă sub controlul SUA), iar Japonia (Hokkaido) se află la o depărtare de 20 km de Insulele Kurile

| popoviciisa a răspuns:

Simplu
norvegia
finlanda estonia letonia lituania polonia belarus ucraina georgia azerbaidjan kazahstan china mongolia si coreea de nord
iar suprafata rusiei este de 17.075.200 km 2
capitala moscova
sper ca am fost de ajutor

| Anonim69 a răspuns:

Rusia are frontiere terestre cu următorii vecini (în sensul trigonometric, de la nord-vest la sud-est): Norvegia, Finlanda, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Belarus, Ucraina, Georgia, Azerbaidjan, Kazahstan, China, Mongolia şi Coreea de Nord. De asemenea, se află foarte aproape de Statele Unite ale Americii, Canada, Armenia, Iran, Turcia şi Japonia. SUA se află la o depărtare de numai 3 km în Insulele Diomede, (una sub controlul Rusiei, cealaltă sub controlul SUA), iar Japonia (Hokkaido) se află la o depărtare de 20 km de Insulele Kurile.

| AnnaMaryStar a răspuns:

Pai...in Nord Oceanul artic, in Sud Kazahstan Mongolia si China, in Vest Finlanda Estonia Letonia Belarus si Ucraina si in Est Oceanul Pacific

| raducmustiuc a răspuns:

Doamne fereste! In ce clasa esti? E chiar asa greu sa te uiti pe o harta? Cat pui intrebarea pe TPU si sa astepti raspuns trec min. 5 minute. pe o harta te uiti intr-un minut.

| nana0000 a răspuns:

China,Mongolia,Ucraina,Balarus,Finlanda,etc.

| Idu a răspuns:

Rusia are frontiere terestre cu următorii vecini (în sensul trigonometric, de la nord-vest la sud-est): Norvegia, Finlanda, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Belarus, Ucraina, Georgia, Azerbaidjan, Kazahstan, China, Mongolia și Coreea de Nord. De asemenea, se află foarte aproape de Statele Unite ale Americii, Canada, Armenia, Iran, Turcia și Japonia. SUA se află la o depărtare de numai 3 km în Insulele Diomede, (una sub controlul Rusiei, cealaltă sub controlul SUA), iar Japonia (Hokkaido) se află la o depărtare de 20 km de Insulele Kurile. (Vezi și: Disputa Insulelor Kurile)... SPER ca'/s buni...big grin

| Marius_1903 a răspuns:

Usoara intrebari vad ca toti au scris pe google (care sunt vecini rusiei va credeti foarte destepti futuva in gura de sclavi)

| Izabita a răspuns:

Norvegia, Finlanda, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Belarus, Ucraina, Georgia, Azerbaidjan, Kazahstan, China, Mongolia și Coreea de Nord.

| Ionela_2956 a răspuns:

Rusia are frontiere terestre cu următorii vecini (în sensul trigonometric, de la nord-vest la sud-est): Norvegia, Finlanda, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Belarus, Ucraina, Georgia, Azerbaidjan, Kazahstan, China, Mongolia şi Coreea de Nord. De asemenea, se află foarte aproape de Statele Unite ale Americii, Canada, Armenia, Iran, Turcia şi Japonia. SUA se află la o depărtare de numai 3 km în Insulele Diomede, (una sub controlul Rusiei, cealaltă sub controlul SUA), iar Japonia (Hokkaido) se află la o depărtare de 20 km de Insulele Kurile.

| DaNiela_3132 a răspuns:

Kazakhstan, Norvegia, Suedia, Finlanda, Estonia, Letonia, Belarus, Ucraina, Georgia, Azerbajan, China, Mongolia. Funda?batting eyelashes