| Genevaaa a întrebat:

De la ce vine "Z" ul Rusiei?

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

„Z" a fost folosit ca simbol pro-război pentru a reprezenta sprijinul pentru invazie, în ciuda ambiguității semnificației sale.

Pe Instagram, Ministerul rus al Apărării (MOD) a postat pe 3 martie că simbolul „Z" este o abreviere a expresiei „pentru victorie" (în rusă: за победу, romanizat: za pobedu), în timp ce simbolul „V" stă pentru „puterea este în adevăr" (în rusă: сила в правде, romanizat: sila v pravde) și „Sarcina va fi finalizată" (în rusă: задача будет выполнена, romanizat: zadacha budet vypolnena). ] Ministerul a sugerat mai târziu sensuri alternative pentru „Z", inclusiv „Pentru pace" (în rusă: за мир, romanizat: za mir), „Pentru adevăr" (rusă: за правду, romanizat: za pravdu) și litera Z în interiorul Cuvinte englezești demilitarizare și denazificare, despre care președintele rus Vladimir Putin a afirmat că este scopul invaziei.

O altă interpretare pentru „Z" este cuvântul rusesc pentru vest (în rusă: запад, romanizat: zapad), pentru a desemna Districtul Militar de Vest sau infanteriei care se îndreaptă spre vest sau, mai general, pentru a sublinia ambițiile imperiale ale Kremlinului, cu simbolul „V". în mod similar, reprezintă cuvântul pentru est (în rusă: восток, romanizat: vostok). Acest termen a fost folosit în exercițiul comun Zapad 2021 dintre Belarus și Rusia înainte de invazie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca e un simbol mai usor de observat prin Bayraktar.