| Costea_Andrei_1999 a întrebat:

CAT COSTA UN COSTUM POPULAR ROMANESC ORIGINAL CUSUT MANUAL vechi de 50 de ani?

6 răspunsuri:
| HappySadness a răspuns:

Destul de scump! Daca vrei un costum original, din ala care purtau oamenii pe vremuri, este intre 1200-5000 lei (12-50 milioane)
Acum depinde de zona, vanzator, maretial, etc.
Iti vand un pont: Poti verifica daca un costum este lucrat manual prin faptul ca nu se muleaza perfect pe corp! Masinariile automate sunt programate sa le faca exact pe corpul uman, pe cand in urma cu 50-100 ani femeile le faceau "dupa ochi".
Sper ca te-am ajutat! Funda? happy

| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde cat de bine este facut, cui il vinzi (la escroci sau la colectionar direct), poate depasi mii de roni.De ce nu incerci la o casa de licitatie, sau sa gasesti un site de licitatii strain. Hotii din tara ti-l iau pe 100ron si il vand la alti hoti din Germania la 300, la colectionarul real ajunge cu sume foarte mari.E ca si cu tablourile.Necazul cu siturile de licitatie este ca te costa cateva sute de euro abonamentul in care poti vedea preturile reale, rezultatele la licitatii. Poate un prieten care are abonament sa te ajute.Ii dai un procent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la 300 de lei.

| PeFuga a răspuns (pentru anonim_4396):

Atat de ieftin nu gasesti nici macar o ie noua happy

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

In zona Maramuresului, pot sa spun ca preturile incep de la 1-2000 euro.

| Andreea11989 a răspuns:

Un costum popular original nu e tocmai ieftin, preturile incep de la 1500 de lei. Iar preturile pentru o ie noua de calitate incep de la 300 de lei. Eu mi-am luat o ie cu 350 de lei (cu maneca scurta). Pentru cine este curios, am luat-o de aici: http://www.trefle.ro/