| aida_9919 a întrebat:

Cati dintre voi ati vazut opera "Madama Butterfly" de Puccini?
Tin minte ca prima data cand am fost la opera pe aceasta am vazut-o si m-a impresionat, era ca o vraja! Si nu cred ca o sa uit niciodata!

Mai mergeti la opera cei care aveti posibilitatea?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Am vazut-o, cu multi ani in urma (cred ca vreo 25), cand Eugenia Moldoveanu inca mai juca in Romania.
As merge la opera in fiecare saptamana, daca as avea unde. Dar, in orasele nu prea mari de provincie, mai mult manele decat opera.
Norocul meu ca, in tinerete, am reusit sa vad cam toate operele importante care se canta la noi. Noroc de anii de facultate la Iasi!

| anad a răspuns:

Din pacate tot mai rar, dar am avut norocul sa studiez intr-un oras mare unde am vazut aproape toate operele mai cunoscute.Nu pot sa uit atmosfera si sentimentele pe care le-am avut cand am vazut opera "Nabucco"de Verdi.Si azi "Corul robilor" este printre melodiile mele preferate(indiferent cine o canta) http://www.youtube.com/watch?v=4BZSqtqr8Qk&feature=related