| BUBULINA a întrebat:

Ce amestec de culori pot folosi pentru a imi iesi culoarea turcoaz?

Răspuns Câştigător
| continutfragil a răspuns:

Prin amestecul dintre verde si albastru se obtine turcoaz.

13 răspunsuri:
| Bishop a răspuns:

Albastru cu verde

| Corina a răspuns:

Amestecand verde cu putin albastru si putin alb vei obtine turcoaz.
Pentru darrio 2007: daca amesteci rosu cu albastru obtii mov (violet)

| darrio2007 a răspuns:

Rosu si albastru.In functie de cum le dozezi iti va iesi nuanta dorita.

| sy46 a răspuns:

Verde cu albastru. Alte combinatii, incearca-le in acuarele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verde si albastru cu putin alb.

| adelina0101123 a răspuns:

Rosu, roz si alb iti iese un turcoaz superb.

| Yuuki_5557 a răspuns:

Albastru+verde=turcoaz. Depinde ce nuanta de turcoaz vrei: daca vrei una mai vernila-pui mai mult verde si invers:d

| iliteo a răspuns:

Verde si albastru.

| TinaFlorentina a răspuns:

Iti recomand sa incerci aceasta combinatie: albastru cu alb si putin verde; dar trebuie sa pui de doua ori mai mult albastru decat alb, iar cu verdele....incepi sa pui putin; daca nu iese mai pui putin si tot asa. Eu am incercat cu acuarele si mi-a iesit. Sper sa iti iasa.

Alte răspunsuri
| danut13 a răspuns:

Albastru,verde si putin alb

| uilya a răspuns:

Albastru si verde