| Pletea02 a întrebat:

Ce arhitectura se regaseste in cetatea Rasnov, ma refer la casele din interiorul cetatii?

1 răspuns:
| superdorex a răspuns:

Arhitectura cetății Râșnov e foarte simplă, fiind o cetate țărănească, nu a unui nobil sau rege. Piatra a fost folosită pentru zidurile de apărare de până la 5 metri, în timp ce la interior există construcții de cărămidă. Pentru a îngreuna asaltul, sătenii au folosit mai multe trucuri, cum ar fi defrișarea unui versant, pentru mai bună vizibilitate, sau săparea unor șanțuri în stâncă. Există două rânduri de ziduri, care creează o curte exterioară (mai largă, folosită ca pășune a vitelor și pentru unele construcții modeste în trecut) și o curte interioară (cetatea propriu-zisă). Suprafața totală a cetății e de 3500 de metri pătrați.