| anonim_4396 a întrebat:

Ce autor scrie cel mai frumos despre dragoste? Ce carti imi recomandati

20 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Dupa parerea mea niciun prozator risipit in multe cuvinte, nu exprima trairea
unei iubiri mai profund si mai intens decat un poet sau un compozitor, indragostiti, desigur.Scrisorile Mariei ARCOFORADO SAU VERSURILE IUBITULUI NOSTRU Eminescu nu au egal in proza. Uite un exemplu, ce-mi vine acum in minte:
"Da-mi-i mie ochii negri, nu privi cu ei in laturi
Caci de noaptea lor cea dulce vecinic n-o sa ma mai saturi...
As orbi privind intra-insii..."
... iar daca vrei sa traiesti o clipa de dor sub ideea:"Ma gandesc la tine"asculta sonata in do diez minor, zisa a lunii, de Beethoven... Dupa mine, proza pierde din intensitate in prea multe cuvinte... Daca ar fi totusi sa ma gandesc la o iubire povestita intr-un roman, m-as gandi acum la Mandrie si prejudecata de Jane Austen...sau Anna carenina de Tolstoi...

| elena a răspuns:

Nu-ti pot raspunde... din cate romane de dragoste am citit, nici nu stiu ce sa aleg... cel mai mult mi-a placut si imi place "La rascruce de vanturi" de Emily Bronte...este super.

| catthshshshs a răspuns:

Eu recomand tuturor sa citeasca cartile lui Thomas Hardy.Sunt superbe. Mie mi-au placut toate cartile luiwinking (recomand Doi ochi albastri si Departe de lumea dezlantuita)

| jo a răspuns:

Multi scriu frumos despre dragoste. Printre ei, Gabriel Garcia Marquez (Cronica unei morti anuntate, Dragostea in vremea holerei, Despre dragoste si alti demoni, etc).

| selef a răspuns:

Maupassant - Mont-Oriol, Bel-Ami.

| florar a răspuns:

Romanele surorilor Bronte. Jane Eyre de ex. Portretul unei doamne, de Henry James; Cary mee ber de Thomas Hardy toate au fost ecranizate.

| girl2 a răspuns:

"Invitatie la vals" de Mihail Drumes. Este foarte romantica si sentimentala.Si sa nu te sperie faptul ca incepe cu "Totul s-a sfarsit nu-mi doresc alceva decat sa ma sinucid.", cartea este foarte tare.

| withoutme a răspuns:

Texas! chase si texas! lucky de sandra brown si mara de slavici,...

| eu_3271 a răspuns:

Mie mi-au placut 'Mandrie si prejudecata' de Jane Austen si 'A doua sansa' de Danielle Steel. Ar mai fi 'Balciul desertaciunilor' de W. M. Thackeray, 'Tess D'Urberwille' de Thomas Hardy, 'Doamna Bovary' de Gustave Flaubert... Sunt multe. Nu prea citesc 'romane de dragoste', dar dragostea e prezenta cam in toate cartile (intr-o oarecare masura)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt multi astfel de autori..."Dama cu camelii"-Alexandre Dumas fiul e foarte tare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste pe net ACASA de luminita aldea. Nimeni nu scrie mai minunat despre dragoste!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iti recomand "Memoriile unei gheise"-Arthur Golden.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie neaparat sa-l incerci pe Mihail Drumes.Eu ador sa citesc romane de dragoste si pana acum cel mai bun mi s-a parut el.Am inceput cu 'Invitatia la vals', iar dupa ce am terminat-o am cautat si alte romane scrise de acelasi autor.Astfel am gasit 'Scrisoare de dragoste'(parca mi-a placut mai mult decat prima...) si 'Elevul Dima dintr-a saptea'. Foarte frumoasa mi s-a parut si 'Dama cu camelii' de Dumas.Iti garantez ca n-o sa rgereti ca le-ai citit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciuleandra de Liviu Rebreanu e interesanta dar si Tess D'uberville de Thomas Hardy e minunata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate din cele recomandate sunt frumoase dar nu e nimic ca ''pe aripile vantului''winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragostea

| Bi.Dam a răspuns:

Nicholas Sparks

| Lizu. a răspuns:

Nichita stanescu.winkingintotdeauna mi-au placut versurile poeziilor.happy

| gabytzuvl a răspuns:

Nicholas Sparks-draga john, o plimbare de neuitat, nopti in rodanthe...sunt pur si simplu...SUPERBEhappy

| madika a răspuns:

Dama cu camelii -Al. Dumas (fiul)
Lorelei -Ionel Teodoreanu
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi -Camil Petrescu
Pe aripile vantului -Margaret Mitchell