| J7anine a întrebat:

Ce carte buna ati citit in ultimul timp si de ce v-a placut?

18 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ultima licorna-de Peter Beagle. Mi s-a parut a fi unul dintre cele mai incantatoare romane scrise vreodata, o fantezie plina de umor, un basm ironic, miraculos de emotionant.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rhipelagul Gulag de Soljenitin. M-a impresionat foarte mult.

carla
| carla a răspuns:

Eu am recitit ''Singur pe lume '' de Hector Malot, o carte placuta cu un personaj principal, care ia viata in piept asa cum e si invinge obstacolele care-i stau in cale, rand pe rand.

| Alexandrinaa a răspuns:

"Le journal d`Anne Frank" - Anne Frank, l-am citit in franceza, este vorba de romanul tinerei evreice care a uimit lumea cu optimismul si maturitatea ei de a privi perioada nazista, respectiv visurile si idealurile sale de viitor! Un model pentru tanarul din ziua de azi: un tanar cu responsabilitate si demnitate!

| Ben. a răspuns:

Medicul - noah gordon

| Ben. a răspuns:

Istorie, religie, aventura, dragoste, intriga. super completa.

| baba a răspuns:

Amintiri, vise, reflecţii - Carl Gustav Jung

pupimik
| pupimik a răspuns:

Ghidul nesimtitului de Radu Paraschivescu. E fooarte tare cartea.Imposibil sa treci de vreo pagina fara sa te apuce rasul laughing

| pms a răspuns:

Nu pot sa spun daca e sau nu o carte buna, asta poti decide doar tu. Jane Eyre - Charlotte Bronte, Talida -
Ion grecea, Proprietatea unei doamne - Elizabeth Adler

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

~carti citite in feb.-mart./a. c.:
1) Oglinda frumoaselor, proza scurta de Maayan Bar, o carte excelenta
2) Casa Diamant, un roman superb (aflat deocamdata in manuscris) al aceleiasi autoare.
~ in curs de lectura. (recitire dupa o jumatate de secol) :
"Fiecare moare singur", roman, de Hans Fallada
~ in. asteptare : "Barbatul cu cele trei morti ale sale", roman de Mihai Cantuniari
Imi cer scuze pentru raspunsul laconic pe care ti-l voi da la cea de a doua parte a intrebarii tale. insa nu sunt critic literar ci doar un simplu cititor si iubitor de literatura. de aceea nu pot spune mai mult decat. "de gustibus."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, ...am citit invitatie la vals de mihail drumes,,,, foarte interesanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amurg de Stephenie Meyer
Istoria frumusetii de Umberto Eco

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Numele trandafirului " Umberto Eco

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Winnetou. de Karl May happy Una dintre cartile mele preferate. Da' e cam lunga. 3 volume peste 1200 pagini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ispasire de ian McEwan, valul pictat de Somerset. sunt foarte interesante, mai ales prima(mi-a placut la nebunie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" La rascruce de vanturi " de Emily Bronte

| yael a răspuns:

Am fost medic la auschwitz si mi sa- intors stomacu pe dos ..am fost marcata de cartea aia