| anonim_4396 a întrebat:

Ce gen de muzica a compus Dvorak?

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Muzica simfonica."Din Lumea Noua"exprima dorul de patria saCehia.

daniela
| daniela a răspuns:

DVORAK Antonin Leopold nascut in data de 08.09.1841 in Cehia (Nelahozeves), decedat la Praga in 01.05.1904 a fost continuatorul drumului deschis de Smetana. Este privit adesea ca un compozitor minor al unei scoli nationale, dar unul dintre cei mai buni compozitori "de mana a doua" (cei care-l numesc asa il subestimeaza, fiind indusi in eroare de inocenta si transparenta muzicii). Incurajat de Brahms, Dvorak a devenit creatorul simfoniei nationale cehe.

| sese a răspuns:

Simfonica; dar nu August (ala cu tastatura) ci Antonin.