| anonim_4396 a întrebat:

Ce e atat de special la o tastatura Dvorak? De ce se numeste asa?

4 răspunsuri:
| casperboyy a răspuns:

Uite ce am gasit eu

http://dvorak.mwbrooks.com/index.html

E numita dupa un nene care se numea asa Dvorak. Din cate imi dau seama e folosita pentru ca poti obtine cu ea o viteza superioara de tastare. Probabil in institutii de au nevoie de transcripturile unor sedinte sau ceva de genul asta. Nu prea vad de ce sa iti iei asa ceva acasa.

daniela
| daniela a răspuns:

Eu am gasit ceva de genul "In 12 mai 1936, a fost brevetat in Statele Unite, de catre Dvorak si Dealey, tastatura Dvorak pentru masina de scris. August Dvorak (var cu compozitorul) si William Dealey au studiat masina de scris pentru a stabili daca pot aranja tastele intr-un mod care sa creasca viteza cu care se scrie. Ei au proiectat o tastatura care sa maximizeze eficienta, prin plasarea literelor mai des folosite pe primul rand si prin aceea ca degetele cu forta mai mare erau utilizate mai mult. Prin contrast, modelul initial de tastatura QWERTY a fost proiectat pentru masinile de scris mai vechi, care erau mai putin eficiente."

| sese a răspuns:

Prin faptul ca imparte vocalele in stanga si cele mai frecvente consoane in dreapta (pentru limba engleza), asigurand o permanenta alternare a mainilor ceea ce inseamna paralelism. Vreau deja sa-mi schimb layout-ul happy. S-a calculat ca layout-ul Dvorak ofera o reducere in distanta parcursa de degete fata de layout-ul qwerty de cca. 38%!
de la inventatorul ei dr.August Dvorak

| Geo_George_1986 a răspuns:

Eu deja folosesc Dvorak. Este greu la inceput sa te obisnuiesti cu el dar dupa o vreme totul o sa devina usor. Poti folosi orice tastatura, si setezi layout Dvorak in sistemul de operare. Nu trebuie sa vezi tastele anyway. O sa fii super multumit de el. Invata touch typing!