| Vrajitorul11123 a întrebat:

Ce înseamnă EGO?
Vreau o explicație mai pe înțeles.

5 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Iti recomand meditatii gratuite pe Youtube pentru ego sau orgoliu si emisiuni bazate pe aceasta tema...Nu ai idee cate vei afla.

| Scorillo a răspuns:

Ego-ul este format din toate poveștile care ne trec prin minte și cu care ne identificăm. Tot ceea ce cred că gândesc „eu", este trecutul „meu", tot ceea ce poartă după sine „eu", „al meu", „mie"… este parte din ego-ul unui individ. Problema nu este ego-ul, ci identificarea cu el. Parte din jocul său de supraviețuire constă în a ne „păcăli" în legătură cu aceste asocieri. În realitate nu există nimic care să fie al unui individ, care aparține unei persoane, nici măcar gândurile. Dacă pare greu de crezut, întreabă-te când ai avut ultima oară un gând original.
--- nu e definitie proprie dar poate ajuta

| Kamiyashiro a răspuns:

Cel mai simplu de aflat e să te întrebi serios de 50 de ori "Cine sunt eu?" si sa încerci să raspunzi de 50 de ori la fel de serios. O sa descoperi ca la început te vei defini ca om, fiu, statut social etc. Și vei ajunge să îți răspunzi definind eul tău ca emoții, tip de gândire, caracter etc. Oricum încercarea de a răspunde la această întrebare duce la propria descoperire a ego-ului.
Iar întrebarea "Cine sunt eu?" e din Manual, se predă in unele școli asiatice, deci e ceva clasic prin care se descoperă acest EGO de unul singur.

| pombar a răspuns:

Este ceea ce te face sa fi om

| IMaster a răspuns:

"Ego" este o parte a personalității noastre care ne ajută să ne facem față realității și să luăm decizii raționale. Ego-ul ne ajută să ne raportăm la lumea exterioară și să ne adaptăm la diferite situații și circumstanțe.

Putem spune că ego-ul este ca o mașină care ne ajută să ne mișcăm prin viață. Este ca și cum am avea un volan în mână și am putea să decidem în ce direcție să mergem sau ce decizii să luăm. De exemplu, atunci când un copil de 10 ani decide să meargă la un picnic cu prietenii sau să învețe pentru un test la școală, el utilizează ego-ul pentru a face alegerile necesare.

Este important să înțelegem că ego-ul nu este întotdeauna bun sau rău, ci este doar o parte a personalității noastre care ne ajută să ne adaptăm la lumea exterioară. Totuși, dacă ego-ul devine prea puternic, poate avea un impact negativ asupra noastră și poate provoca probleme în relațiile cu ceilalți. De exemplu, dacă un copil de 10 ani are un ego prea puternic, el poate să fie prea sigur pe el însuși și poate avea probleme în a înțelege punctele de vedere ale altora.