| Vladuthz a întrebat:

Ce inseamna obligatiunea? Vreau o explicatie pe intelesul prostilor.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta in dexonline.ro, acolo se explica pe intelesul tuturor. Numai bine!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca te referi la ce cred eu, o actiune este o hartie cu o valoare,, x,, emisa de banca sau cec la valoarea inscrisa pe ea.In timp o poti vinde la valoarea ei,sau o poti returna atunci cand, in functie de vechime, se adauga o dobanda.O poti returna oricand unitatii care ti-a emis-o, inainte de a fi cotata cu dobanda, la valoarea inscrisa pe ea.E o hartie de valoare la purtator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce esti prost? ::: Retineti!
Obligatiunea este ceva care trebuie sa faci adica esti obligat sa faci ceva asta trebuie sa faci obligatiune este ca trebuie sa faci ce zice cineva care te obliga succes! Na is singurul care o raspuns zi i buna definitia?

| lllarisaa02 a răspuns:

Pai ce nu ti clar? Obligat nu stii ce inseamna? Obligatiune, fata de o persoana, esti oblicat sa indeplinesti niste reguli, sarcini etc.
http://www.contabilizat.ro/......tiune.html

| Andreutza184 a răspuns:

Sa fii obligat sa iti tii o promisiune sau ceva de genu.

| TasieSimona a răspuns:

Obligatiunea= ceva de valoare; un fel de hartie de valoare, cum este si actiunea, doar ca de obligatiune beneficiaza doar statul si institutiile publice. prin obligatiune statul si institutiile publice au un fel de garantie ca isi vor recupera banii. sper ca ti-am fost de folos