| radux3 a întrebat:

Ce inseamna regim(al unei tari) pseudo-democratic?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regim pseudo-democratic inseamna ca este democratic numai in teorie dar in practica nu este. Asa se putea spune despre regimul din tara noastra existent inainte de 1989. Numai bine!

1 răspuns:
| MisMe a răspuns:

Regim.regim politic inseamna ansamblul de metode prin care se detine si se exercita autoritatea politica intr-un stat, prin cele 3 functii(executiva, legislativa si judecatoreasca) dar si prin ansamblul de drepturi si libertati cetatenesti prevazute de legea fundamentala(constitutia). asta inseamna regim politic...dar pseudo-democratic.nu stiu.imi pare raustraight face