| teutzykapiki a întrebat:

Ce este regim comunist si cel democratic?

6 răspunsuri:
| Seducatorul a răspuns:

Comunism=e de rau, saracie, interdictie libertate(Ceausescu)
Democratie=libertate, poti sa faci ce vrei!

| Lynnfield a răspuns:

Este un simbol al existenţei umane.

| Lucică1998 a răspuns:

Comunism: dictatura, toti sunt egali privinta bogatiei adica daca unu nu are nimeni nu are, nu exista drepturile omului
Democratie: tara e condusa de un presedinte ales prin vot universal, puterile in stat sunt separate[puterea executiva:guvernul, presedintele; p. legislativa:parlamentul; p. legislativa:inalta curte de casatie si justiti (in Romania)], apar drepturile omului si alte libertati din astea

| ÐαɾκPαιɳteɾ a răspuns:

Regimul comunist e reprezentat de Ceausescu la noi in tara, nu chiar OK...iar democratia e puterea poporului, adica oamenii aleg ceea ce vor ( ex. oamenii l-au ales pe Basescu =]] )

| mAdY1 a răspuns:

Regimul comunist era atunci cand traia Ceausescu si totul era mai strict (eu asa stiu) si regimul democratic este regimul in care traim acum noi in care omul are mai multe drepturi si are libertate mai multa happy sper ca te-am ajutat