| ErnestQuitto a întrebat:

Care tari nu au regim democratic in afara de cele comuniste (China, Coreea de Nord, laos, Vietnam, Cuba)? Nu gasesc mare lucru pe google.

5 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Emiratele Arabe Unite, Arabia Saudita, Brunei, Kuweit, Somalia, Vatican, Myanmar, Oman, si nu in ultimul rand: Bahrain, Belarus, Turcia, Russia, unde, democratia e de poza.

| Roberrt21 a răspuns:

Cele Monarhice( Spania, Anglia, Monaco, Suedia, Belgia) etc etc

| ErnestQuitto explică (pentru Roberrt21):

Cum mai sa fie astea tari cu regim nedemocratic? In Europa numai exista dictaturi de mult timp. Daca o tara e condusa de rege nu inseamna ca e nedemocratica. Un exemplu de tara era si Romania inainte 1989. Ma refeream care au in ziua de azi regim totalitar.

| Roberrt21 a răspuns (pentru ErnestQuitto):

Omule, țările menționate mai sus De mine sunt conduse de Monarh( rege) ceea ce le face tari cu regim monarh. Ai auzit de monarhie constituțională?

| ErnestQuitto explică (pentru Roberrt21):

Normal ca am auzit, dar regimurile politice sunt de doua feluri din cate stiu: democratice si totalitare. Regimul monarh nu e democratic? Regim totalitar inseamna ca guvernul controleaza total statul cum este coreea de nord unde nu exista notiunea de proprietate privata, ceea ce in Spania sau Anglia nu poate fi.