| LauraRihsoph a întrebat:

Ce inseamna Unapologetic in romana? big grin funda pentru cel mai detaliat raspuns

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Prefixul "un" in engleza e un fel de "not". Adica, "uncool"="not cool". Dupa logica asta, unapologetic e ceva care exclude o apologie, adica exclude o lauda, un elogiu exagerat si servil. Ceva rebel, asa cum e Rihanna, da? happy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista acest cuvant in limba romana.

| cristi202 a răspuns:

In romana, nu, dar in engleza, e simplu, "apologetic" inseamna "in aparare", iar faptul ca are prefixul "un" denota exact opusul, adica ceva ce nu poate fi aparat.

| MrSoapte a răspuns:

Nu sunt sigur ca ai scris bine! Cred ca era "apologetic"! Care inseamna, un fel de sistem de aparare si justificare a unei idei sau, o parte a teologiei care apara crestinismul!