| Jager a întrebat:

Ce inseamna expresia "a fuma legale"? un raspuns mai detaliat as vrea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

"Legalele" sunt etnobotanicele. Sunt acele droguri create prin combinarea unor substante deosebit de perioculoase, cu scopul de a mima efectele celor clasice. Scopul lor este acela de a nu fi inregistrate ca si substante periculoase si sa poata fi comercializate liber, pe post de sare de baie sau ce altceva mai este pe piata. Cu timpul majoritatea acestori droguri au fost analizate si ingredientele interzise. Acum exista o lista tot mai scurta de substante care nu sunt inca inscrise ca si interzise, asa ca droguri legale la noi in tara nu cred ca mai exista.
Drogurile legale, fiind sintetice, sunt si cele mai periculoase, creeaza dependenta si au grad mare de toxicitate. Foarte multi copii au murit la noi din cauza lor. Cele mai putin periculoase droguri sunt cele din plante, dar cand ne referim la droguri, chiar si cele "mai putin" periculoase, tot periculoase sunt.

| RocKzZ a răspuns:

Consumi substante etnobotanice. Cei mai multi fac diferenta intre iarba si legale. Legalele sunt foarte de ****, cine stie ce dracu se pune prin ele, depinde de la cine cumperi, costa putin dar ai toate sansele sa mori dar daca te prinde politia e posibil sa scapi mai usor decat ai scapa daca ai fi avut iarba. Iarba pe de alta parte e scumpa dar te simti super ok, e ca o betie doar ca nu iti vine sa vomiti din cate am auzit, daca te prinde politia cu asa ceva ai pus-o rau.

| Pestean_Marius_1997 a răspuns:

A fuma legale=a fuma marijuana, cuie, iarba cum vrei tu sa ii zici happy

| suntserios a răspuns (pentru Pestean_Marius_1997):

De cand e marijuana legala?

| Pestean_Marius_1997 a răspuns (pentru suntserios):

De cand cu Snoop Dog laughing

| EddyChiz a răspuns:

Legalele au fost inainte, acum sunt ilegale, sunt substante etnobotanice, ca tutunul, doar ca sunt chimicale, ele au fost legale mai de mult si a ramas denumirea asta, a fuma legale inseamna a fuma droguri foarte periculoase

| andreimihai253 a răspuns:

Sa consumi substante etnobotanice, adica droguri.