| andrew02 a întrebat:

Ce limbi credeti ca sunt de viitor si se vor plati bine in Romania, in domeniul traducerii, peste 10 ani?
P.S: Inafara de limbile asiatice, araba, germana si engleza?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mandarina si cantoneza (sunt dialecte chinezesti).

| andrew02 explică (pentru Violleta2022):

Vreo limba europeana, ceva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru andrew02):

Peste 10 ani chineza va deveni foarte populara, deoarece chinezii "cuceresc" lumea!
Sunt deja in Europa, sunt si in America, cam 25% din populatia Australiei sunt chinezi. La stilul lor de a veni si cumpara tot ce cuprinde: cladiri, terenuri, afaceri locale, sunt deja o forta imensa, care incet-incet preia controlul lumii.
Prostia a fost a noastra, cand a fost crasul financiar international de
acum 7 ani, multi manufacturieri s-au mutat in china sa-si faca/ confectoneze produsele, pentru ca mana de munca chineza era cea mai ieftina din lume si afacerea lor a inceput sa infloreasca. S-au ridicat imediat si au inceput sa se imprastie prin lume.
Acum sunt departe, cumpara tot, cuceresc, se infiltreaza sifiind deja o forta mare, nici nu ma mir daca nu vor prelua monopolul...ca atare, se va discuta in dialectele chinezesti (mandarina, cantoneza) si engleza.

| Bondarel99 a răspuns:

Limbile nordice se platesc foarte bine, norvegiana e si usor de invatat ca seamana cu engleza putin.
Olandeza de asemenea e o limba rara, dar putin cam grea, insa daca stii bine germana o sa-ti fie foarte usor sa o inveti.