| Dru a întrebat:

Ce masa are benzina necesara pentru a umple un rezervor in care poate intra 50 kg de apa? funda!

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Masa combustibilului din rezervor va fi mai mica de 50 kg.
Pentru a o afla exact, trebuie aflat volumul rezervorului:
V=masa apei/dens apei=50kg/(1000kg/mc)=50l
Masa combustibilului din rezervor=V x densitatea benzinei=0, 05mc x (730kg/mc)= 36,5 kg

| TheLoveDoctor a răspuns:

Litri de apa, Llitri de apa,Litri de apa, Llitri de apa,Litri de apa, Llitri de apa,Litri de apa, Llitri de apa,Litri de apa, Llitri de apa, Litri de apa, Llitri de apa, Litri de apa, Llitri de apa, poate asa iti intra in cap!