| anonim_4396 a întrebat:

1.Masa unui zar din sticla este de 20 g.Ce marime are latura zarului?

2.Un top de hartie care contine 500 de coli (format A4, cu dimensiunile 210mm x 297 mm) are notata pe ambalaj valoarea 80g/m patrati.Care este masa hartiei din top?

3.O piesa din fier, in forma de cub, cu latura de 50 cm are masa de 970 kg.Sa se arate ca piesa are goluri si sa se afle volumul acestora.

4.Ce masa are benzina necesara pentru a umple un rezervor in care pot intra 50 kg de apa?

5.Un pahar este plin cu ulei.Se introduce in pahar un corp de fier, cu masa de 156 g.Ce masa de ulei va curge din pahar?

2 răspunsuri:
| Rollintoni a răspuns:

Latura zarului are 2 cm. Pentru ca densitatea sticlei este 2, 5 g/cm cub, si masa ai zis ca e 20g. Dar stim ca si densitatea este masa/volum

| Rollintoni a răspuns:

2494,8 g. pentru exercitiul 2. Pt ca calculam suprafata unei coli, pe care o transformam in m patrati. Apoi inmultim cu 500, pentru a afla sup. totala a hartiei. Ne va da 31, 158 m patrati. Sup. pe care o inmultim cu 80, pentru a afla masa acesteia. = 2494, 8 grame