| bijuterie456 a întrebat:

Ce materii se fac la filologie si din se da bac-ul si examenele?

Răspuns Câştigător
| BilaDorel a răspuns:

La filo totu' se bazeaza pe cuvinte. Limbi straine, latina, istorie.
Bacul se da din: informatii digitale, engleza (doar oral) si s-ar putea o a2a limba straina, romana scris si oral, istorie, si poti alege dintre geografie, filosofie, matematica (parca), economie, psihologie, logica.

| bijuterie456 explică (pentru BilaDorel):

Multumesc dar la stiinte sociale?

4 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Pana in a 11 a, materiile sunt aceleasi insa difera numarul de ore. Bineinteles ca vei face mai multa latina, franceza, engleza, romana etc. Iar din a 11 a se scoate matematica, fizica, chimia, biologia, va intra in orar o ora de sociologie si literatura universala si vei avea de ales niste optionale specifice profilului: mass media, tehnica interpretarii textelor literare etc. Iar la bac nu ai cum sa dai la mate, insa la sociologie.

| xScarlet a răspuns:

La filologie ai în clasa a 9-a patru ore de română, urmând să crească în număr de la an la an. În rest, până în a 11-a faci doar trei limbi străine (engleză, latină şi de obicei franceză), urmând ca în a 11-a să îţi alegi o a 4-a limbă străină (majoritatea liceelor îţi dau posibilitatea să alegi între spaniolă, germană, italiană şi portugheză) + că tot atunci vei "scăpa" definitiv de toate materiile de real. Diferenţa între real şi ştiinţe sociale, că tot întrebai tu, e că la sociale nu dai teză la latină şi nu te strezezi în general cu ea atât de mult ca la filo, iar la ştiinţe sociale sunt pur şi simplu o versiune mai uşoară a filologiei. happy

| xScarlet a răspuns (pentru xScarlet):

*Diferenţa între FILOLOGIE şi ştiinţe sociale, scuze.