| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți de istoria României? De ce am fost mereu o tara mică, neimportanta și supusă marilor puteri? Mă refer după unirea dacilor cu romanii că știu că Dacia a fost mai glorioasă cat de cat decât au fost Țările Romane și apoi Romania? Pe timpul comunismului cum eram vazuti in afara asta mai întreb?

3 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Istoria tarii nu imi place de loc e naspa. Stefan cel "Mare" cand de fapt era mic de statura cam 1.55 cam atat avea si sabia lui care era de doua ori cat el si turcii care veneau in numar mare ca oiile. Adevarul e ca am fost niste amarati din tot de-a una, un popor slab pentru ca cine venea pe aici "isi facea treaba" se pisa pe noi, fura ce apuca si pe urma pleca.

Daca ai citit cu atentie in WW1 si WW2 armata Romaniei era jalnica prost organizata si echipata doar atat nrumarul de soldati era mare si atat.
In WW1 Romania a avut 1.234.000 de trupe din care 900.000 au fost macelariti si in WW2 a avut cam 567.000 din care au supravietuit 40.000 de trupe. Si fintca URSS a inceput contra ofensiva impotriva Germaniei naziste si sa castige decisiv am schimbat tabara pentru ca suntem niste ciobani mancatori de baranza.
Eu am citit destul stiu cum sta treaba dar e o vorba "istoria e scrisa de invingatori" nu de pierzatori.
Tu daca vrei sa stii mai multe citeste carti dar sa la citesti nu sa ne intrebi pe noi, iar ceea ce e pe net e putin sunt date de amanunt pentru referate la scoala.
Citeste istoria Rusiei, Chinei, Arabiei, Turciei, Frantei, Angliei, Japoniei alea sunt mai faine decat a noastra.

| Atlantic007 a răspuns:

Am fost o tara mica dar am dat oameni mari.

| relian a răspuns:

Istoria RO e una scurta, taerile romane erau asa cum le stim, pentru ca locuitori acestor teritorii erai stabili, isi vedeau de treaba lor, nu erau populatii de astewa raqzboinice, migratoare, invadatoare.

De ce tarile romane au duso naspa? Pt ca au fost inconjurate numa de invadatori, nu am avut pe nicaeri o iesire catre altcineva, toate tarile formate in jur, erau de astia migratori, jefuitori, asa se intampla cand esti inconjurat de astfel de oameni.

Dacia nu sa unit cu Roma laughing a fost cucerita de alti invadatori de Roma, aia erau la fel invadatori, nu erau migratori, dar erau de astia care sa dea in cap altora sa le ia avutu, iar ei sa nu munceasca.
Pe vremea aia Dacia a duso bine, avea un singur vecin invadator, Roma, asa ca stat vreo 2 sute de ani linistita, vorbesc de cand s-a format ca stat.
Pe timpul comunismului cum eram vazuti din afara? Asa cum is vazuti aia din Coreea de nord laughing asa cum vedem noi acum pe aiai, cam la fel ne vedeau si straini pe noi cand eram comunisti laughing
Am fost vazuti mai bine un moment scurt din istoria comunismului, atunci cand Ceausescu s-a ridicat impotriva rusilor, adica public, a vazut tot globu asta, atunci am fost apreciati, Ro devenise tara favorizata, deci eram in relatii f bune cu americanii laughing dar na durat prea mult, i s-a nazarit prostului ceva si s-a pus cu cizma pe populatielaughing dupa am pierdut tot, am devenit cei mai saraci comunisti din europa, eram cam ultimii.

Ca sa vezi ce poate un prost sa faca cand are puterea. Chestia aia buna, eu cred ca fost de fapt o greseala, sau ceva la plesneala facut, so ridicat prostu impotriva rusului, aia au ramas si ei nedumeriti laughing nu stiau ce sa mai faca, ce sa mai zica, prostu a mers inainte, sa aliat cu aia puternici, banui ca de frica laughing apoi cand a vazut ca rusu na reactionat sia revit la vechile activitati laughing a vizitat Corea de nord si de acolo ni sa tras restul, dar i sa tras si lui pana la urma tot de acolo.