| 069730442 a întrebat:

Ce parere aveti despre unirea Basarabiei cu Romania?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ar fi benefica pentru ambele tari si ca o sa aiba loc in viitor, poate chiar in urmatorii 5-10 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca partea de est a Romaniei, si Romania in sine ca tara are multe probleme inca, nu mai e nevoie si de altele

| OnuOnulică a răspuns:

Ar fi bine dar nu prea cred ca o sa se intample recent...probabil peste 15-20 de ani cand oameni o sa mai evolueze putin.

| MioaraParalescu a răspuns (pentru OnuOnulică):

De ce ar fi bine?
Nu ar fi deloc bine din nici un punct de vedere, economic sau oricare altul.
Plus de asta 80% din oamenii care traiesc in tara aia sunt niste rusi inapoiati.
Domne fereste de asa o unire!

| eduard1 a răspuns:

Foarte greu în primul rând pentru că Rusia se opune. Rusia consideră Republica Moldova teritoriu care i se cuvine şi nu renunţă la el.
-Şi România şi Bulgaria sunt considerate de Rusia teritorii în care are interese majore, -ca să mă exprim eufemistic-. Faptul că am scăpat de ei e un noroc bazat pe slăbiciunea Rusiei de la momentul repectiv plus interesul SUA de a extinde NATO după atacul terorist din 11/09. Altfel eram împreună cu R. Modova şi Ucraina în mizeria Euro-Asiatică...