| Alex a întrebat:

România este o ţară creştină ortodoxă. Dar de ce sărbătorim Dragobetele şi Mărţişorul? Ele nu sunt sărbători creştine ortodoxe, ci mai degreabă sărbători păgâne. Aceste sărbători provin din mitologie română, mai exact din mitologie dacilor. Cum e şi Halloween, provine din mitologie celţilor. Dacă nu eram creştinaţi, ce credinta/religie aveam? Dacă noi nu eram creştinaţi, după părerea mea aveam religie antică a dacilor sau a romanilor. Ce părere aveţi?

1 răspuns:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Daca nu eram de religie ortodoxa cu siguranta eram catolici sau alta religie populara vorba aia.Nu a depins de oameni asta ci de imprejurarile vremii.E posibil sa fi avut religia antica asa cum spui tu.Iar in ce priveste sarbatoritul gresesti cand asociezi religia cu asta pentru ca nu biserca sarbatoreste dragobetele, halloweenul, martisorul, valentines`day ci omul simplu care nu se gandeste in momentele alea la biserica religie etc.Asta unu la mana si dupa mai e si chestia ca omului ii place sa sarbatoreasca toate nimicurile.Depinde de optiuni la urma urmei si de nivelul de inteligenta asta pur subiectiv spun.Bafta!