| LoveMadScience a întrebat:

Ce parere aveti de stilul hipster la fete? Si cum il descrieti? Poze optional. FUNDA!winking

7 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Grețos.
Un stil plin de kitsch, bazat doar pe imitație ieftină și pe conceptul de a copia ce-i mai superficial de la alte stiluri. Tot ce era mai de prost gust din anii '60,'70,'80, tot ce-i mai penibil din rock, tot ce-i mai zdrențăros din grunge, tot ce-i mai nasol din hip-hop...
Mai băgăm și atitudinea de "căcatul meu nu pute" care le face să umble cu nasul pe sus, superioare celorlalte stiluri de unde s-au inspirat, etalarea în public a pasiunii pentru lectură, deoarece degeaba citești dacă nu te vede nimeni cu cartea în mână, după mintea lor. Și "pasiunea" pentru fotografie. Orice hipsteriță care se respectă cară după ea un aparat foto semi-profesional pe care habar nu are să-l folosească sau un polaroid vechi care nu funcționează. Important e să-i vadă ceilalți preocupările ei intelectuale și artistice.
În ansamblu, un stil de prost gust, superficial, mediocru, dar cu toate astea ideea de superioritate a celor care-l adoptă.
Iar căcaturile vintage au început să devină de-a dreptul grețoase. La fel și lucrurile "hand-made" la suprapreț sau coafurile în stil rustic, prost făcute desigur.
Ar mai fi și imaginea lor foarte atent studiată, care vrea să pară așa liberă și semi-nonconformistă, ceea ce mie mi se pare puțin de căcat. Stai 5 ore în oglindă, investeți timp și bani în haine și aspectul fizic, ca mai apoi să le zici oamenilor că ție nu prea-ți pasă de cum te îmbraci sau cum arăți.
Jenant.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Wøodenpints):

Vrei struguri?

| Wøodenpints a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Doo boabe.

| Naяutσ a răspuns:

Pai :-? imi plac fetele care abordeaza stilul hipster, e un stil non-conformist si zic eu, plin de bun gust.

http://31.media.tumblr.com/......o1_500.jpg

http://favim.com/......-70561.jpg

http://25.media.tumblr.com/......o1_500.jpg

| Justasmile a răspuns (pentru Naяutσ):

Tie chiar ti se pare nonconformist? Din contra, pare chiar invers. Nonconformista ar putea fi lady gaga cu rochia ei de carne.laughing), Oricum, sunt pareri impartite.

| Naяutσ a răspuns (pentru Justasmile):

Da si ea este laughing Dar si hipsteri au un stil nonconformist nu se conformeaza stilului obisnuit, au convingeri propii si un stil original.

| Naяutσ a răspuns (pentru Naяutσ):

'' Original '' in ghilimele pentru ca combina diferite articole '' de prost gust '' cum spune si Wøodenpints, dar oricum mie imi plac :3