| KimY a întrebat:

Ce parere aveti despre carti? Si nu ma refer aici la cele de joc.
Ce rol joaca o carte azi, in viata omului?

10 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

"Habent sua fata libelli"(Au si cartile destinul lor)spune un cunoscut dicton latin; si se poate intampla ca o carte sa schimbe o viata; sau chiar mai multe daca e sa ne gandim la samanta aruncata de cartile lui Nietzsche in mintea unui dictator maniac precum Hitler.Azi si intotdeauna,cartile pot influenta,uneori explicit, alteori subtil, destine omenesti.Gandeste-te numai cata duiosie seamana in inimile noastre, cei ce citim si vom citi aici, in dulcea limba romaneasca drama micutei Lizuca si a prietenului sau Patrocle; fiecare carte il imbogateste pe cel ce o citeste.Numai bine.

| AG a răspuns:

Din pacate, din ce in ce mai multi tineri nu mai dau nici doi bani pe carti. Acestea ar trebui sa fie o necesitate. Pentru unii mai e, cativa inca mai au setea de cunoastere si de cultura in sange, dar din pacate prea putini, si numarul lor scade. Cartile iti contureaza personalitatea, iti pun creierii la treaba, imbogatesc vocabularul. Dar din pacate lenea l-a cuprins pe tanarul roman. E mai usor sa stea doar pe net, sau doar la TV decat sa deschida o carte. Nu mai e "cul".

| InnocentSmile a răspuns:

Eu vad cartea in mai multe feluri...
pentru unii oameni cartea poate in semna hrana spirituala
pentru altii,un bun psiholog[prieten]
pentru altii,pur si simplu niste pagini fara sens,pline de plictiseala care le citesc de nevoie
pentru cei mai multi[dupa parerea mea], un mod de as cultiva cunostintele, vocabularul si poate si mentalitatea
...sunt atatea roluri pe care le joaca o carte pentru fiecare persoana in parte...
pentru mine, cartea joaca rolul de un bun prieten si de hrana spirituala...cand citesc o carte si sunt nelinistta sau am diferite stari insuportabile, ma linisteschappy
sper ca ti-am putut fii de ajutorhappy

| Plague a răspuns:

Pfff, depinde de la om la om. Eu, fiind la liceu, am timp sa mai citesc; dar altii chiar nu au timp, avand slujba si alte treburi, si daca au timp nu vor. Oamenii din zilele noastre si-au pierdut interesul pentru lectura, si dorinta de a se depasi pe ei insisi prin lectura, studiu si gandire. Din fericire mai sunt si exceptii, dar de ambele extreme. Uite cum ii vad eu: 1) Cei care nu citesc nimic, semi-analfabeti (peste 85%), 2) Cei care citesc TOT ce le cade in mana, fara a savura cu adevarat o carte, adica a o citi din placere, a o trai cu adevarat (foarte rari oamenii), si 3) Cei care citesc ocazional, si au anumite gusturi in materie de literatura - anumite preferinte. Adica citesc mai des/mai rar, dar nu citesc orice, o fac din placere, si prefera anumiti autori/romane pe anumite teme. In viata mea lectura nu are un rol exagerat de important, eu citind doar ocazional, din placere; iar pentru altii lectura e activitate zilnica (prea rare cazuri din pacate). Sper ca te-am ajutat, sau ca macar te-am facut sa vezi viziunea mea asupra importantei lecturii in viata omului modern. Sa ai o zi buna

| mgtow a răspuns:

Sunt ceva ce ocupa timpul din viata cititorilor de lectura si le place eu vad plictiseala in ele tot mai bine e cand ai calculatorul in fata.

| Just1dream a răspuns:

Cuvantul in sine detine o forta si o magie poate peste puterile noatre de intelegere. eu ador cartea si ador sa citesc pentru ca in acest mod iti poti construi cu ajutorul imaginatiei o frumoasa lume ce te poate rupe de realitate. pe langa vesnicele argumente: citind iti poti imbogati vocabularul si dezolta imaginatia, intre filele unei carti se ascunde de fapt o intreaga lume, identitatea si oglinda autorului, un tablou nemuritor ce invie mereu acelasi, dar totodata personificat de fiecare cititoar in parte prin propria personalitate. cartea nu este un obiect, ci invelisul, protectia unei lumi ce se dezvaluie celui care nu arata indiferenta, nepasare.
asta e parerea mea. cartea e mai mult decat o privim noi in mod obisnuit, fiind de o importanta majora deoarece sfideaza timpul in mod normal necrutator

| Alyra a răspuns:

Ce părere am eu? Cititul îmbogăţeşte cultura generală şi vocabularul, dar din păcate... mie nu îmi place să citesc. sad

| TeodoraMaria98 a răspuns:

O importanta foarte mare.Ne ajuta sa ne imbogatim cunostintele si limbajul dar noi nu prea privim asa lucrurile si ne imaginam cartile ca fiind dusmanul nostru. Celor care urasc cartile i`as sfatui sa citeasca macar ceva din Gandeste Cutezator de Ben Carson caci asa isi vor deschide ochii spre realitate.

| ĄŇÐİ a răspuns:

Buna.Deobicei oamenii citesc de placere, iar copii ca sa-si faca o cultura generala si un vocabular dezvoltat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Cartea este unul dintre cele mai folositoare lucruri din viaţa unui om... Pe cei care nu au răbdare cu cartea şi preferă calculatorul, dar şi pe toţi ceilalţi, îi invit să dea click pe http://lecturirecenzate.ro/ Am adus cartea pe calculator pentru toţi!