| mihaelaavirvarei a întrebat:

ce parere aveti despre seria Twilight? Ma refer si la carti si la filme.

4 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Din punctul meu de vedere...
In primul rand cartea bate filmul(seria)
"Povestea" este destul de buna(ca daca n-ar fi...alt motiv pentru care sa te uiti la film nu exista)
Relatia dintre Edward si Bella este ok (are momentele ei bune si mai putin bune ca orice alta relatie),
Jacob este in plus (lasand la o parte faptul ca este "a treia roata la bicicleta")si singurul lui scop este sa o faca pe Bella sa realizeze cat de mult il iubeste pe Edward, este chiar inutil.
Zilele trecute m-am uitat la "The lost boys"(din '87)asta asa, ca sa-mi dau seama ca vamirii din ziua de azi nu se compara cu cei de odinioara(precum Dracula, David, Lestat si multi altii), daca in seria asta (Amurg) nu ar fi existat vampiri(si varcolaci)poate ca as fi avut o parere mult mai buna despre ea.Nu exista vampiri vegetarieni, nici vampiri care se lasa mangaiati de razele soarelui... exista doar pseudo-vampiri si ii compatimesc(d'oh, sigur).
In concluzie poti citi cartile pentru poveste, te poti uita la film pentru frumuseii care apar pe acolo, dar nici urma de vampiri.

| andeandreea97 a răspuns:

Sunt foarte frumoase cartile dar si filmelewinking

| bluestar6 a răspuns:

E super!( nu am citit cartea asa ca vorbesc de film)
Jacob (fain ca ii pasa de bella si o protejaza)
Edward ( interesant)
Bella(ok)

| xClawwSpuneBună a răspuns:

Pur si simplu le iubesc (si cartile si filmele). Insa cum nu prea am timp sa citesc, recunosc ca prefer filmele. Personajele sunt minunate. Pur si simplu m-am indragostit de cuplul Bella-Edward. Am citit primele doua volume din Twilight. Si parca traiesti altfel emotia cand citesti, decat cand vezi un film. Oricum am vazut toate partile si mor de nerabdare sa vad ultima parte (Breaking Dawn part 2 - cea in care Bella devine vampir ). Twilight e filmul meu preferat. happy Byee!