| kris666 a întrebat:

Ce parere aveti despre nudurile artistice? in special cele in care nu se vede nimic vulgarbig grin

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Corpul omenesc nu are nimic vulgar, vulgara poate fi privirea care se opreste asupra lui, exprimand o atitudine. Dintotdeauna trupul uman a fost sursa de inspiratie pentru artisti fie ei poeti, sculptori sau pictori; exista statuete ce infatiseaza barbatul sau femeia in toata splendoarea nuditatii lor inca din preistorie, iar unele dintre cele mai cunoscute sunt cele datand din Grecia antica, pe cand Praxitele sau Phidias slaveau in statui superbe precum Venus din Milo sau Apollo frumusetea, perfectiunea corpului omenesc.Nimic vulgar nu exista in ele asa cum nici Maja desnuda a lui Goya nu trezeste sentimente vulgare decat, poate, in sufletele perverse.Armonia trupului omenesc trezeste respect, admiratie si recunostinta pentru maiestria marturisind iubire a Creatorului pentru Creatie.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt nuduri, cu pretextul de arta, perversi care nu vor sa para perversi, oricui ii plac laughing normal

| Dazzzie a răspuns:

Imi place tot ce tine de partea artistica.
nud sau nu.
I like it. love struck