| KimY a întrebat:

Ce parere aveti despre uniforma scolara?

Răspuns Câştigător
| xUrsuletz a răspuns:

Ma... Uniforma s.a creeat cu totul alt motiv. Se cere uniforma in scoli de ex. pentru ca daca toti ar veni in haine normale s.ar face diferente ca unu e mai sarac si nu isi permite haine ca a lui X sau lui Y.
Nu e facuta sa ne enerveze pe toti s chestii, ci doar sa fim egali cu totii.straight face

8 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

O idee total proasta.Bine, nici sa vii la scoala in roz combinat cu verde si galben, ci sa se tina cont putin si de decenta.In plus, mi se pare ca limiteaza destul de mult personalitatea fiecaruia.

| anemona18ida a răspuns:

E o prostie se purta doar pe vremuri

| Nyghtshadow a răspuns:

E o mare tampenie. Am purtat un fel de uniforma (ma rog, mai mult un fel de imbracaminte formala) in gimnaziu si a fost oribil. Ca si copil te simti foarte prost pentru ca niste straini (profii) iti dicteaza ce sa porti doar ca sa faci scoala sa para selecta sau de calitate indiferent de nivelul ei real. Si niciodata nu am fost de acord cu vorba "haina il face pe om"; haina nu te face mai bun, mai destept, te face poate doar mai arogant sau mai inhibat. In 9-12 am avut bafta sa fiu in singurul liceu din oras (dintre cele considerate bune) care nu avea pretentie la uniforma cat timp veneam imbracati decent (fara fete cu fuste mini de exemplu) si a fost super. Te simti mult mai liber si mai relaxat si asta se traduce printr-o relatie putin mai stransa cu profii si ajungi sa ai mai mult spor la invatat. La facultate din fericire nu ti se cere uniforma deci e bine si acum big grin. Exista un liceu in care uniforma lor consta din blugi cu camasa alba, cravata si bretele rosii (mereu lasau bretelele sa atarne) si arata chiar marfa dar a fost o exceptie. In continuare sunt impotriva uniformei scoalare. E un vestigiu comunist ce nu face altceva decat sa intimideze elevii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea buna sincer. intr-un fel e buna fiindca sunt anumiti elevi care din pacate nu stiu ce inseamna respectul fata de institutia in care se afla si se imbraca totall necorespunzator

| 1992 a răspuns:

Alti copii care nu au cine stie ce venit nu se vor simti atat de inferiori, poate nu-ti place poate nu e vorba despre tine da e vorba despre altiitongue

| greeneyesforever25 a răspuns:

Nu-mi place.

| Motănel69 a răspuns:

Preferam sa merg in pijamale