| Misterious_7096 a întrebat:

Ce parere aveti despre urmtoarele opere:"Nicolae Dabija-Tema pentru acasa", Gabriel Garcia Marques-un veac de singuratate, Stendal-rosu si negru"?

6 răspunsuri:
| shishilik a răspuns:

Eu am citit "Un veac de singuratate". Mi-a placut foarte mult, dar multe din colegele mele care au citit-o au spus ca e plictisitoare. Gabriel Garcia Marquez are stilul lui aparte de a scrie. Si "Cronica unei morti anuntate" e frumoasa, de acelasi autor. As putea spune ca e si mai frumoasahee hee

| Alfur a răspuns:

Am citit "Un veac de singuratate" acum vreo 2 ani si inca resimt impactul acestei carti, ce se cere dealtfel savurata in timp. Cat despre "Rosu si Negru", este de asemenea o carte extraordinara ce se merita citita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super opere, chiar le ador!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut norocul sau "nenorocul" sa le citesc pe toate. Primul roman - situat intre traditionalism si un pic de reactie lirico-publicistica, al II-lea - remarcat prin cele doua volume de impresii ale autorului, structurate de un realism magic (asa, daca stiati ca G.G.Marquez a scris in temeiul acestui curent literar-artistic...) şi al III-lea este un valoros roman stendhalian cu referire la viata unor eroi parisieni, tipici, realisti: J.Sorel, Madame de Rênal s. a. Mi-a facut placere sa le citesc pe toate, fiecare avînd, în egală măsură, însemnele unor scriitori din diferite culturi europene: RM, Spania, Franta (implicit R.Moldova).

| Ralucarrie a răspuns:

De celelate doua nu am idee dar de rosu si negru acu m-am apucat si eu, inceputul e plictisitor, dar o prietena mi-a spus ca e faina si ca merita cititabig grin

| oblivion95 a răspuns:

Dintre aceste am citit doar rosu si negru de stendhal. Mie mi-a placut...nu stiu ce gusturi ai in materie de carti. dupa prima parte am crezut ca o voi lasa de plictiseala si ca totul se va reduce la mici amanunte banale din viata lui Julien, dar nu a fost asa- totul abia atunci incepea sa devina interesant