| slick15 a întrebat:

Ce presupune examenul de la intrarea la facultatea de arhitectura?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata un scurt pasaj extras din regulamentul ex. de admit. in 2010 la fac. de arh. din Buc. (acceseaza textul integral cu linkul de mai jos)
------------------------------------------------------------
Conţinutul concursului de admitere (ANEXA 2)
Concursul de admitere va consta dintr-o probă unică, DESEN (desen
liber şi tehnic), specifică domeniului şi specializării, prin care se
urmăreşte testarea următoarelor trei calităţi ale candidaţilor:
- aptitudinile profesionale;
- cultura generală de specialitate;
- capacitatea de reprezentare geometrică.
Proba de DESEN (desen liber şi tehnic) va cuprinde un număr de
exerciţii, cu pondere de apreciere egală sau diferită, care se vor
redacta pe o singură coală (foaie) de desen, cu dimensiunile de cca.
50 x 70 cm, într-o tehnică de reprezentare (creion grafit sau / şi
creion colorat), precizată în subiectul de concurs.
Prin desenul liber, de observaţie şi / sau imaginaţie, se urmăreşte
evidenţierea aptitudinii de a percepe şi reprezenta: un subiect, un
obiect, un grup de obiecte, elemente ale spaţiului construit, iar prin
desenul tehnic se urmăreşte evidenţierea capacităţii de a
reprezenta în mod explicit volume sau forme spaţiale, folosind
desenul ca pe o convenţie tehnică de reprezentare.
----------------------------------------------------------------
Media finală se defineşte astfel:
(4 x notă probă DESEN + media bacalaureat) : 5
http://www.uauim.ro/admitere/regulament/Regulament_admitere_UAUIM_2010.pdf

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Matematica si imaginatie.

| zxzx a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii desen (tehnc & co) foarte bine...

| slick15 explică:

La's ca la desen ma pricep ce alte materi in afara de proba l adesen mai sunt? doar matematica si desen?

| slick15 explică:

Bai "Idelia09"waiting daca ai impresia ca sunt un copil de gradinita care deseneza "copacei si floricele" te inseli amarnic! smswinking

| ldelia09 a răspuns:

@ slick15:păi pe matematică şi desen TEHNIC nu copăcei şi floricele, se bazeaza arhitectura, bai fraţilor, vă faceţi de râs pe TPU:-J

| anarch a răspuns:

Creier.