| lalalalalalalalalalalalalalalalalalalalalalala a întrebat:

Ce profil la liceu nu implica DELOC mate si nici derivatele ei (fizica, chimie)?
Adica, exista unul la care sa nu fac nicio ora de mate?
Si ce ies de-acolo, preferabil fara facultate?

10 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

Filologie sau Ştiinţe Sociale. Până într-a unsprezecea, faci mate, chimie, fizică, biologie la ambele profiluri. Într-a unsprezecea la filologie scăpi de toate în schimb faci in locul lor o materie numită „Ştiinţe" ( care le cuprinde pe toate ), câte 2 ore pe săptămână. Pe de altă parte, la Ştiinţe Sociale scăpi doar de bio, chimie, fizică şi nici nu faci acea materie „Ştiinţe", dar faci mate în continuare câte 2 ore pe săptămână. Dar nu poţi da Bacul la mate la niciunul din aceste profiluri deci n-ar avea de ce să te afecteze. Iar fără facultate, nu ieşi nimic, indiferent de profil, doar cu un liceu pedagogic, ai putea deveni educator după aceea, dar tot trebuie să faci un institut, facultatea e singura care îţi dă o meserie. Sau o postliceală. Altfel, eşti doar muncitor necalificat.

| loveplus a răspuns:

Filologie,stiinte sociale.Acolo faci multe limbi straine. Dintr-a 10-a nu mai faci matematica!(asta e la filologie).La stiinte sociale faci multa romana, logica psihologie, istorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologie.Din cls a 11-a scapi de matematica si derivatele ei, pana atunci o sa faci 2 ore de mate pe saptamana, una de chimie si doua de fizicahappy

| ionutVUVUZELA a răspuns:

E imposibil ce vrei tu.mate este oriunde. oricat de putin ar fi tot trebuie sa fie putina mate acolo

| dedfgv a răspuns:

Filologie cred

| jan33tt a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva...nu...pana si la liceu de sport faci 4 ore pe saptamana d mate.plus 1 d fizica si 1 d chimie.

| Sultana_4823 a răspuns:

Te faci maturatoare de strada si nu iti mai trebuie nici liceu, nici facultate.

| AlexandraFlo a răspuns:

Filologie sau mergi la un liceu de arte, desen sau muzica. Incepand cu clasa a 11a nu mai faci matematica, chimie, fizica si biologie. Nu prea poti face nimic cu astea 2 profile fara facultate. In cel mai bun caz te-ai putea face profesor dar tot n-ai cum pentru ca ti-ar trebuie modulul de pedagogie care-l faci la facultate.

| NetSky a răspuns:

Giconul profilul real limbi straine

| illo a răspuns:

Ma indoiesc ca exista. Stiu ca pare greu de crezut, dar matematica are un rol important in viata (nu ca mie mi-ar placea sau ceva). Nu cred ca exista vreun liceu care sa nu aiba macar 2-3 ore de matematica pe saptamana.