| lifeForJesus a întrebat:

Ce semnificatie are curcubeul?

Răspuns Câştigător
| Sarah15is a răspuns:

In Vechiul Testament spune ca oamenii au devenit atat de rai incat Dumenzeu i-a spus lui Noe sa construiasca o barca foarte mare si sa i-a pe ea cate o pereche din fiecare specie de animale(fata-baiat). Pentru ca mai tarziu va avea loc potopul. Dupa ani care au trecut si se terminase potopul Dumnezeu i-a spus lui Noe ca nu va mai omari niciodata oameni prin potop. De aceea dupa ploaie cand apare soarele isi face aparitia si curcubeul.El semnifica, ca Dumnezeu nu va mai omora niciodata lumea prin potop. Daca vrei sa te informezi mai bine cauta in Biblie la Noe si potopul. Sper ca ti-am fost de folos.

19 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Este si simbolul international al comunitatii gay.

nony
| nony a răspuns:

Reflexia razelor soarelui in stropii de apa.
Nici o semnificatie speciala happy

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Se spune ca Dumnezeu a promis ca niciodata nu o sa mai distruga pamantul.Nu v-a mai trimite ploi peste pamant happy

| carminaburana43 a răspuns:

Idem mumouasa cu rectificarea ca nu doar se spune ci e adevarat ca prin inundatii nu va mai distruge DOMNUL Pamantul.Asa sta scris in Sfanta Scriptura.

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Se zice ca curcubeul inseamna pace, pentru ca leaga cerul de pamant.happy

| M4RK a răspuns:

Bucurie, noroc la intreprindere, esti sociabil si deschis;
- cu bolta- moarte;
- deasupra capului- noroc, semn bun;
- frumos- vreme buna, impacare cu prietenii;
- iesind din nori- sfarsitul plictiselilor;
- la orizont- sansa de bine;
- privind la un- vreme buna, pace sufleteasca, impacare cu un prieten vechi;
- spre rasarit- noroc, succes;
- vazut dimineata- semn bun;
- vazut seara- primejdie;
- zarind pe cer- schimbare in bine, sfarsitul unor dificultati, aparitia bunastarii.

Orice vis despre curcubeu prezice fericire.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Curcubeu
Curcubeul, cel mai frumos fenomen din atmosfera, a impresionat omenirea din toate timpurile fiind considerat un "semn ceresc" care aduce binele, pacea si prosperitatea.

Curcubeul este un fenomen optic si meteorologic care se manifesta prin aparitia pe cer a unui spectru de forma unui arc colorat atunci cand lumina soarelui se refracta in picaturile de apa din atmosfera. De cele mai multe ori curcubeul se observa dupa ploaie, cand soarele este apropiat de orizont.
In conditii de vizibilitate foarte buna se poate observa uneori si un curcubeu mai slab, concentric cu primul dar putin mai mare si care are culorile inversate.

La fel ca in prisma optica, in picaturile de apa din nori lumina se descompune in culori. Trecerea de la o culoare la alta se face continuu, dar in literatura curcubeul este descris ca avand un anumit numar de culori care difera insa de la o cultura la alta.

In traditia romaneasca paleta de culori a curcubeului este urmatoarea: rosu, portocaliu (oranj), galben, verde, albastru, indigo, violet si este memorata sub forma acronimului ROGVAIV.

Acelasi fenomen are loc si in alte conditii, de exemplu cu lumina lunii sau cu alta sursa de lumina in loc de soare, cu picaturi de apa provenite de la spargerea valurilor, fantani arteziene, cascade, stropitori, cu alte lichide in loc de apa ori cu obiecte solide si transparente (sticla, polistiren etc.) in forma sferica.

| danutzsan a răspuns:

Curcubeul nu semnifica ceva, el este un fenomen natural care apare in momentul cind ploua si este si soare. Este reflexia luminii in picaturile de ploaie... cred? Dar poti tu sa ii acorzi o semnificatie pe care o doresti tu! PA

| carmi_6480 a răspuns:

Cica dumnezeu i-a promis lui noe ca nicidata nu va mai sfarsi pamantul prin inundatie si ca semn de legamant a lasat curcubeul.Stiintific vorbind e reflectia soarelui in apa.

| Eron a răspuns:

Dupa potop Dumnezeu a facut curcubeul ca un semn de aducere aminte ca Dumnezeu nu va mai distruge niciodata lumea prin apa si ploaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este legamantul lui Dumnezeu cu oamenii dupa potop. legamantul ca nu va mai distruge pamantul prin potop.si a lasat curcubeul ca semn al legamantului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiintific vorbind este descompunerea razelor solare prin particulele de apa in spectrul de culori.r.o.g.v.a.i.v.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfarsit de ploaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@carmi : daca rasp. tau s-ar fi limitat strict la intrebare totul era ok! ai incercat sa ne dai o definitie stiintifica dar ai dat cu bata-n balta! ( vezi termenul corect utilizat de nony si cauta in dex)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@john_cena : ne-ai spus lucruri interesante (multe dintre ele nu le stiam, recunosc) dar curcubeul, stiam eu (sa-mi spui, te rog, daca gresesc), are aceiasi cromatica oriunde -nu doar in traditia romaneasca, asa cum zici tu; difera numai "denumirea" culorilor potrvit limbii vorbite si/sau scrise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Semnul legamantului si a-l iubirii... un semn minunat, de la Cel Vesnic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curcubeul nu semnifica nimic... el este reflexia luminii prin apa...lumina alba trece prin apa ca printr-o prisma impartind lumina, daca pot spune asa, in cele 7 culori: rosu, orange, galben, verde, albastru, indigo si violet...ROGVAIV.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In multe civilizatii, curcubeul are diferite semnificatii, cum ar fi:-potrivit unei credinţe populare poloneze îngerii lăsau aur la capetele curcubeului, dar numai un om gol pusca il putea găsi
-Incaşii credeau despre curcube ca era un dar de la Zeul Soare.
cam asta e tot ce stiu pana acum.happy

| ringostalin a răspuns:

Pe cat e de frumos el de fapt din timpuri stravechi reprezinta serpii si seceta mai ales cel format in juru soarelui